През 2019 година Националната училищна конференция ,,Споделени педагогически практики в преподаването на природни науки“ постави началото на ежегодни срещи на преподаватели по биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда, физика и астрономия, човекът и природата и информатика и география.
Целта е да се популяризират множество добри практики, които вече съществуват, като участниците имат възможност да представят пред колеги от цялата страна своя опит, инструментариум, техники за стимулиране на интереса и креативността на учениците. Мисията на организаторите от 51 СУ „Елисавета Багряна“, под патронажа на Министерството на образованието и науката и в партньорство с РУО София-град, е по време на конференцията да бъдат показани нестандартни подходи, да се обсъждат алтернативни канали на комуникация, нови техники за преподаване в интерактивна учебна среда.
На 22 и 23 март 2024 г. в София се проведе III Национална училищна конференция „Споделени педагогически практики в преподаването на природните науки“.
Традиционно конференцията събра участници от цяла България. Учители по химия и опазване на околната среда, биология и здравно образование, физика и астрономия, човекът и природата, информатика и информационни технологии и география и икономика споделят в сборник добри практики и опит в преподаването на тези науки.
„Качественото образование обикновено се измерва с крайните резултати – оценките от изпитите. Но на света не са нужни просто отличници, а личности с изградени добродетели. За да стане това, учителят трябва да бъде пример на днешното поколение – със своите знания, умения, всеотдайност, компетентност, със своята обич към учениците и страст към новаторството.
Споделянето на практики в образователната сфера трябва да е традиция. Събития като настоящата конференция дават възможност на учителите да споделят своя инструментариум, подходи и начин на преподаване, с която запленяват учениците.
Асен Александров, директор на 51. СУ „Елисавета Багряна“
Да създадеш подобен тип форум, насочен към споделянето на добри практики, може би е „лесно“, но със сигурност неосъществимо без няколко важни неща: безрезервната подкрепа и творческата свобода на един ръководител; професионализма и сърцатостта на екипа по координация и организация на събитието и най-важното – високите постижения на колегите, които очакваме да видим и чуем на третата национална конференция „Споделени педагогически практики в преподаването на природни науки“, 2024 г.
Веселин Стефанов, ЗДАСД
Ива Асенова, ЗДУД и образователни технологии
Сборник конференция ,,Споделени педагогически практики в преподаването на природни науки“ – 2024