Всичко започна след разговора ми с една от бабите, дошла да доведе внучето си в Българското неделно училище в Истанбул – разказва за „Аз-буки“ Божидар Цветков, председател на Българския младежки форум. – Знаете как е, най-често бабите водят децата си на училище. Докато си говорим, стана ясно, че нямат достатъчно книжки на български, децата си ги препредават едно на друго и се изчакват. Затова реших, че е добра идея да организираме кампания за набиране на книги на български език, които да подпомогнат образователния процес. Изготвихме списък по учебната програма, който обявихме официално, и започнахме инициативата „Чета на български в Истанбул“.“
Вече половин година Българският младежки форум заедно със сдружение „Активно общество“ – Видин, Народно читалище „Ахинора 2003“ и Генералното консулство на България в Истанбул провеждат кампания за събиране на книжки на български език за БНУ „Св. св. Кирил и Методий“ в турския мегаполис.
Нова библиотека в Неделното училище в Истанбул
От своя страна, в началото на тази учебна година Неделното училище в Истанбул представя и новата си библиотека – специално обособено място, в което учениците да се чувстват комфортно при срещата си с българската литература. Организаторите на кампанията се вдъхновяват допълнително, призовавайки всички желаещи да помогнат за запълването на рафтовете ѝ. Разпространяват адреса на интернет страница – с ясни условия, пълен списък с художествена литература за ученици от II до XII клас и контакти.
Желанието им е да предоставят възможност на децата да затвърдят знанията си по български език и литература, като със съдействието на Генералното консулство на Република България в Истанбул книжките ще достигнат до тях. Освен произведения на българските класици Иван Вазов, Елин Пелин, Йордан Йовков се набират изучавани произведения и от чужди автори. Сред тях са Байрон, Бодлер, Балзак, Марк Твен и други. Бихте могли да подарите „Илиада“ на Омир, „Антигона“ на Софокъл или сонетите на Шекспир.
Най-напред откликва софийското Национално средно училище „София“.
За улеснение на учениците в Истанбул зам.-директорът Николай Димитров, учителите и учениците събират и обединяват в сборници стихотворения, които се изучават в различните класове. Примерът им е последван от друго столично училище – 43. ОУ „Христо Смирненски“.
„Ръководството на училището, учители и ученици се включиха в националната кампания „Чета на български в Истанбул“ по предложение на нашия преподавател Дарина Гайдарова – споделя за „Аз-буки“ директорът на 43. ОУ Снежина Георгиева. – Учениците се вдъхновиха от своите учители и с подкрепата на родителите дариха почти 700 книги художествена литература, съобразена с изучаваните от II до XII клас произведения.“
Директорът на софийското училище предава книгите на Божидар Цветков от Българския младежки форум ден преди Деня на християнското семейство. Казва, че се гордеят с всяка благотворителна кампания на общността, защото по този начин изразяват съпричастност, гражданска отговорност и възпитават децата в поведение, което ги мотивира за по-добро бъдеще на България.
Сред дарителите е и читалище „Изгрев 1921“ в село Мезек, община Свиленград. А дамският Лайънс клуб „Свилена“ от Свиленград осигурява по своя инициатива книжките от списъка със задължителна литература, предоставен на децата за лятната ваканция в края на миналата учебна година.
С 67 ученици започва учебната 2023/2024 г. БНУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Истанбул. 13 от тях са в подготвителна група, а трима – в гимназиален етап. Занятията се провеждат в отделено за целта помещение в сграда на Българската екзархия. Кампанията, която неправителствените организации в България с подкрепата на Генералното ни консулство в Истанбул продължават да популяризират до събирането на пълния фонд за библиотеката на училището, подкрепя основната му цел – качествено обучение по български език и литература.
Отделни граждани могат да се включат с дарения
След като се запознаят със списъка, публикуван на страницата на кампанията „Чета на български в Истанбул“, не само училища и институции, но и отделни граждани могат да се включат с дарения. Сдружение „Активно общество“ – Видин, предоставя и свое лице за контакт. Това е главният секретар Емил Иванов, с когото „Аз-буки“ разговаря на оставения телефон за връзка. За градовете Враца, Видин и Монтана Сдружението може да реагира и по-бързо, като лично се свърже с хората, желаещи да дарят книги.
„Не се притесняваме, че може да съберем повече от необходимото – казва председателят на Българския младежки форум Божидар Цветков. – Дори да запълним рафтовете на библиотеката на БНУ в Истанбул, специално на Балканите има и други български училища, които се нуждаят допълнително от литература. Например в Албания или в Румъния. Така че ще се радваме на повече кашони с книжки на български и кампанията ни продължава да бъде активна.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg