Над 400 деца и ученици в област Бургас са върнати в образователните институции за тази учебна година. За други 2898 е установено, че се намират в чужбина, показва справка на Регионалното управление на образованието.
На територията на област Бургас през 2023 г. са функционирали 32 екипа за обхват.
С цел превенция от отпадане в ранна детска възраст на децата, родени през 2018 и 2019 г., от Регионалното управление на образованието са разпределили децата по адрес на местоживеене на екипите за обхват в Информационната система за реализация на Механизма за обхват.
През 2023 г. е създадена организация, регламентирана в графици за обхващане на децата и учениците в образователните институции и списъци към тях, генерирани от информационната система на Механизма. В резултат са
обследвани 5004 деца и ученици, които не са обхванати в образователната система
през учебната година.
Членовете на екипите са извършили проверки чрез непряк контакт на децата и учениците по списъците, а училищните администратори и администраторите в детските градини вписват актуалната информация за тях в информационната система.
Избрани са и подходящи мерки от членовете на екипите за включването на децата и учениците в образователната система, които също са отразени в системата, отчитат от РУО – Бургас.
След получена обратна връзка от директорите на образователните институции в областта е извършена последваща проверка на актуализираните данни на децата и учениците в информационната система на Механизма. И вследствие на активните действия на екипите за обхват, както и в сътрудничество с други регионални управления на образованието,
в образователните институции са записани над 400 деца и ученици.
А за близо 3000 е установено, че се намират извън страната.
За децата и учениците, за които е установено, че не са записани и са със актуализиран статус „отпаднал“, „в риск“ и „няма информация“, са изпратени писма до Дирекция „Социално подпомагане“ – Бургас, до Областната дирекция на МВР и до кметовете на общини за предприемане на последващи действия с цел откриване и трайно задържане на децата/учениците в образователните институции.
Най-много върнати деца и ученици по Механизма за обхват има в ОУ „Христо Ботев“,
което се намира в бургаския квартал „Победа““. В района са обходени 90 адреса, като 25% от учениците са върнати в училище.
В ОбУ „Васил Левски“ – Бургас, учениците са билингви от уязвими групи и семейства с нисък социален статус. Това обаче не пречи екипът за обхват, който работи там, да споделя добри практики и да бъде сочен за пример.
В училището се обучават деца в четири подготвителни групи
и ученици от I до X клас с осигурено целодневно обучение от I до V клас.
Сред проблемите е фактът, че децата са често с малограмотни родители и от многочленни семейства.
Отчита се голяма степен на незаинтересованост и безотговорно отношение от страна на част от родителите, както и това, че средата оказва негативно влияние върху децата.
Въпреки това училището успява да постига успехи. То е и сред първите 184, приели статут на иновативно училище по проект „Щафета към правилния избор“.
По модул 1 на Националната програма „Заедно за всяко дете“ Регионалното управление на образованието в Бургас провежда 3 междуинституционални срещи на общинско ниво с участието на представителите на екипите за обхват с цел обсъждане и решаване на организационни и методически въпроси за повишаване ефективността на работата им.
Изготвени и разпространени са и информационни материали, подпомагащи дейността на екипите, за запознаване на родителите и обществеността с мерките за обхващането и включването на децата и учениците в образователната система.
При оказаната методическа подкрепа на екипите за изграждане на ефективни партньорства с родителите са проведени 10 срещи, а добрите практики са споделени на сайта на РУО – Бургас, като в тях се откроява
положителната роля на включването на децата и учениците, които са в риск от отпадане
в групите за целодневна организация на учебния ден, в групите за занимания по интереси и в дейностите по национални програми и проекти, отчитат още от РУО – Бургас. И подчертават, че не е за подценяване и индивидуалната работа на екип от специалисти в образователната институция за осигуряването на подкрепа, съответстваща на потребностите на конкретния ученик.
Оказана е и методическа подкрепа на седем училища за работа по първите два модула на Националната програма „Заедно за всяко дете“.
От РУО – Бургас, отчитат, че увеличеният брой създадени клубове по интереси в училища дават добри резултати, тъй като са възможност за учениците да използват пълноценно свободното си време, да изграждат умения за сътрудничество и взаимодействие и да формират чувство на принадлежност към училищната общност. Подчертава се и положителната роля на образователните медиатори при работа в общността.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg