„Тази година за първи път се осмелихме да кандидатстваме по различни програми и проекти, които ни се струват интересни, и за наша огромна радост успяхме да спечелим три от тях“,
разказва за „Аз-буки“ директорката на Българското неделно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Дортмунд, Германия, Димитринка Никлина.
Първият е на територията на Германия. Общината в провинция Северен Рейн-Вестфалия, където се намира градът, предоставя възможност за образователни сдружения като тяхното училище да кандидатстват по различни интеграционни програми.
„Решихме, че можем да се възползваме от това, и спечелихме проект, благодарение на който децата могат да посетят културно-исторически средища на територията на Дортмунд. Така успяхме да видим театъра отблизо, като надникнем зад кулисите, влезем в гримьорните и дори да се качим на сцената“, посочва директорката.
По време на цялото посещение децата са придружавани от човек от персонала на театъра в Дортмунд, който влиза в ролята на екскурзовод и се грижи за тях през цялото време, като подробно им обяснява всичко, свързано с работата на актьорите, декораторите и сценографите.
На гости в библиотеката
По случай 24 май учениците посещават библиотеката в немския град. С голяма радост откриват, че там има български щанд. „Децата четоха книги на български език и много се забавляваха“, уточнява Никлина. Другото им посещение е в концертната зала в града.
Имат удоволствието да присъстват на представяне на програмата за музикалния сезон 2024/2025 г., да разгледат залата отвътре и да научат любопитни неща за различни музикални инструменти.
Последната им опознавателна среща към момента по този немски проект е в Културно-историческия музей в Дортмунд.
Вторият голям спечелен проект, с който много се гордеят, е към Националния дарителски фонд „13 века България“.
Той позволява всяка година училища зад граница да бъдат подпомогнати под формата на различна кауза. Тази година работят под мотото „Език свещен на моите деди …“. Наименованието на проекта, който ще реализират учителите и учениците в българското училище в Дортмунд през тази учебна година, носи името „Българските народни приказки и песни – пазители на нашия свещен език“.
Спечеленото финансиране ще използват за изработката на костюми на герои от детски фолклорни приказки.
Голямото представяне ще бъде на 29 септември в сградата, където се намира училището. За целта от България в Германия ще пристигнат и лектори, които ще разкажат на децата за нашия фолклор от първо лице и ще им покажат магията на народните песни. Това са Светла Казакова и Анна Сербезова. Първата дама е начален учител в Средно училище с езиково обучение „Ал. С. Пушкин“ във Варна. С помощта на Казакова децата да представят две български народни приказки, облечени в костюми на героите. „Идеята ни е да четем и да разказваме приказки в облика на приказните персонажи.
Така по забавен начин децата по-лесно ще се отпуснат да говорят на български. На децата, които живеят в чуждоезикова среда, знанията по български език трябва да бъдат поднасяни много внимателно и на малки порции. Не трябва да забравяме, че през седмицата те учат в немско училище, а в българското са само в събота. Ето защо засега се спряхме само на две приказки“, уточнява директорката. Освен това децата ще имат възможността да обогатят речниковия си запас, запознавайки се с народната мъдрост, скрита в приказките.
А ежедневието на българите от миналото малките ни сънародници в Германия ще опознаят чрез текстовете и мелодията от български народни песни.
За това ще се погрижи вторият гост-лектор от България – Анна Сербезова. Тя е завършила Националното училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев“ в Котел, а в момента учи в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София и едновременно с това преподава народно пеене на децата от „Малки музикални уроци“. Анна обещава, че в Германия ще бъде пременена в автентична българска носия, което децата очакват с нетърпение.
Така че освен новите знания, които ще получат, и прекрасната емоция, която ще им остане за цял живот учениците ще разберат какво е това шаяк, и ще се докоснат до везани престилки и ризи.
„Тези прекрасни дами са моят кръг от приятели и съмишленици. Всички заедно искаме да оставим траен спомен в съзнанието на тези деца зад граница“, обяснява моята събеседничка.
По всякакъв начин се опитват да запазят българския им дух и успяват. Директорката признава, че искат да споделят с повече училища зад граница своя опит от представянето на приказки и народни песни по изключително интригуващ начин. Решили са следващата година да кандидатстват по проект за финансиране от МОН и да го покажат в други български неделни училища по света.
Урок по история за малки и големи
Третият знаков за тях проект е „Урок по история за деца и възрастни – столиците на България от 681 година до днес“.
Той се осъществява по Националната програма на Министерството на образованието и науката „Неразказаните истории на българите“. Към инициативата им се присъединяват четири исторически музея – в София, Шумен, Велики Преслав и Велико Търново. Първото му представяне е на 16 март тази година и предизвиква изключителен интерес. На премиерата се излъчват исторически филми, показват се архивни снимки, осъществява се видеовръзка с историци от България и всичко това в присъствието на много гости.
„Това ни провокира да кандидатстваме за финансиране към Националната програма „Роден език и култура зад граница“ и след като получихме заслужено одобрение, ще го представим в още два града в Германия“, обяснява Никлина.
Разказва, че работейки по този проект, учениците са изключително ентусиазирани. Всеки от тях изработва карта на България с всички нейни столици от 681 г. досега.
„Целта ни е да оставим следа след себе си. Децата ще запомнят кой и кога е управлявал даден град. Така по интересен начин ще научат историята на своята родина“, споделя директорката.
На мнение е, че всички усилия са си заслужавали и сега екипът им е горд с постигнатото, силно мотивиран да започне подготовка за следващото си начинание.
„Мечтите нямат граница. Затова ще продължим да мечтаем и да сбъдваме мечтите си“,
казва директорката.
Учебната година в Българското училище в Дортмунд започна още на 24 август, като тази година занятията им посещават 41 ученици присъствено и 25 учат от разстояние.
„Децата, които учат онлайн, не живеят в Дортмунд, а в различни градове на Германия. Тази година имаме дете, което живее в Испания, но припозна себе си в нашата онлайн платформа за обучение и се присъедини към нас“, обяснява директорката.
Преди две години в училището им се обучават и две деца от Виетнам, които учат онлайн. Електронната платформа е изцяло разработена от педагогическия екип на училището. Тя е изключително ефективна и посредством нея се обучават ученици на различна възраст вече трета година поред.
„Пандемията ни предизвика да бъдем иновативни и в крак с времето.
Платформата ни работи много добре. Имаме специален екип от четирима учители, които преподават само в онлайн среда“, обяснява моята събеседничка.
На място работи екип от петима учители. „Имаме капацитет да поемем обучението на деца от предучилищна възраст до XII клас. През годините сме имали деца от най-различни класове“, обяснява тя.
Що е то гайтанджийство?
В училището имат много интересни занимания, които са насочени към българските занаяти и традиции. И както всичко друго, което правят, и тук влагат много ентусиазъм и желание да оставят трайна следа в съзнанието на децата и любов към Родината. А за да я обикнеш, трябва добре да я опознаеш.
Към момента в часовете са разглеждали български народни песни, български народни приказки, национални празници, а от миналата година акцентът им е поставен върху занаятите.
„Децата никога не бяха чували за гайтан. От нас разбраха, че това е плетен вълнен шнур, с който се украсяват традиционни дрехи и често присъства в българските носии. С огромен интерес изрязваха елечета от хартия, които след това украсяваха с гайтана. Всички материали учителят подготвя предварително“, разказва Никлина.
Така учениците им узнават какво е гайтанджийство. Интересното е, че много от родителите също не знаят какво е това.
„Гайтан и шаяк са думи, които вече рядко се използват в България, а какво да кажем за чужбина.
За тях това е доста имагинерно, но точно там се крие магията“, казва моята събеседничка.
Училището има прекрасна традиция. В края на всяка учебна година освен церемония по връчване на удостоверенията правят и изложба на всичко, което учениците са изработили през годината.
„Последната ни изложба беше изключително интересна. Само за една година децата бяха направили с ръцете си прекрасни неща“, споделя тя.
През настоящата учебна година ще продължат да разглеждат български обичаи и позабравени занаяти,
но и ще предложат нещо ново – ученици ще четат български приказки по роли. И всичко това ще се случи благодарение на костюмите, които си осигуряват по Проекта. А колкото до занаятите, планират да разглеждат например кожарството. Освен това ще представят всички традиции и обичаи за най-важния елемент от българската трапеза – хляба.
„Уверявам ви, че всичко, свързано с България, е интересно на учениците ни. Затова и продължаваме да търсим различна информация и материали, с които да им покажем колкото се може повече неща. Предизвикателство е да мотивираш едно дете, което учи пет дни в немско училище, да дойде в събота с желание. Освен това да отдели от времето си за допълнителни занимания извън учебната програма. Винаги съм го повтаряла и няма да спра – родителите и децата, които осъзнато правят това, са различни. Те са друга порода хора – да искаш, въпреки всичко, да учиш български език. А няма по-голямо богатство от езика. Езикът е този, който ни прави човеци“, завършва директорката.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg