Представители на осем пекински образователни институции – средни и висши училища, представиха възможностите за обучение в китайската столица. Това се случи на форума „Образование в Пекин 2024 г.“, който се проведе в Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Събитието е организирано от Пекинската комисия по образование и Международния център за образователен обмен на Пекин.
Целта на срещата е да популяризира международното образование в Пекин,
да укрепи връзките между младите студенти в двете страни, да насърчи българските младежи да учат в китайската столица, както и да засили обмена между преподавали и студенти от двете страни.
Китайската делегация е водена от Уанг Уей – декан на Международния колеж на Медицинския университет в Пекин.
„Образователната система в България е добре развита, с високо качество на обучение. Висшите училища се ползват с отлична репутация на международната сцена“, подчерта Уанг Уей в обръщението си по време на откриването на форума.
Ръководителят на делегацията посочи, че образователното сътрудничество между Китай и България има дълга история и значителни резултати. Тя припомни, че през 1990 г. двете страни подписват споразумение за взаимно признаване на дипломи, научни степени и сертификати, което улесни студентите от двете страни да следват в чужбина. Организират се и съвместни форуми по важни за образованието теми.
„И в двете страни се отварят нови възможности за развиване, а нашето сътрудничество има огромен потенциал. Убедени сме, че чрез съвместни усилия ще продължим да постигаме нови резултатите в нашето партньорство. Пекин приветства талантливите български студенти да дойдат и да продължат своето обучение“, призова Уанг Уей.
Тя подчерта, че като столица на Китай,
Пекин е център на световни университети, които поставят акцент върху развитието на иновативното мислене
и практическите умения на студентите и активно насърчават интернационализацията на образованието.
В откриването на форума участва и началникът на отдел „Образование“ в Посолството на Китайската народна република в България Янг Тян.
„България е важен партньор на Китай в Централна и Източна Европа. През последните години образователният обмен между нашите две страни се задълбочава, особено в сътрудничеството с университетите и академичният обмен“, каза Янг Тян.
На щандове пред Аулата на Софийския университет представителите на Пекин презентираха своите образователни институции и разговаряха с гостите на форума.
Сред тях бе Елена Огнянова, която е студент в Университета за национално и световно стопанство. Тя узнава за форума от свой преподавател. „Проучвам възможността да продължа обучението си в Китай и различните специалности“, посочи тя. Студентката сподели, че има основата на езика, но иска да се усъвършенства, за да го говори спокойно.
Интересът към китайската медицина води на форума доц. Ваня Узунова – хирург и преподавател по хирургия в Медицински университет – Пловдив. „Дойдохме с голям интерес. Надявам се за установим контакти и да положим основите на двустранно сътрудничество. Бихме научили много неща от тях, китайската медицина има традиции“, сподели тя.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg