Общо 93 гимназии са обхванати от програмата в България през тази учебна година
Бюрото на Европейския парламент в България избра 10 нови училища, които ще се включат в Програмата за училища посланици на ЕП през учебната 2020/2021 г. Тя се провежда за пета година у нас и в кампанията за набиране на нови участници се включиха над 100 училища.
Сред избраните да завоюват титлата „посланик“ на ЕП, има представители на 1 профилирана гимназия, 5 средни училища и 4 професионални гимназии. Журито се впечатли най-много от знанията и новаторските идеи на 1. СУ „Пенчо П. Славейков“ – София, ПГИ „Ал. Константинов“– Кърджали, ПГМЕ – Бургас, ПГСС „Проф. Иван Иванов“– Долни Дъбник, ПГТ – София, ПЕГ „Д-р Иван Богоров“ – Димитровград, СУ „Любен Каравелов“ – Пловдив, СУ „Никола Вапцаров“ – Хаджидимово, СУ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Първомай, и СУ „Хр. Ботев“– Бобов дол.
В техните предложения е изразено желание за получаване на нова информация, промяна на негативни тенденции, работа с местните общности, разширяване кръгозора на съучениците и стремеж за европейски диалог с бъдещото поколение лидери. Сред критериите за избора им са и мотивацията на кандидатстващите учители, силните страни на училищата, обхватът и иновативността на предложената примерна дейност, за да се събуди интересът и да се разширят знанията на учениците за функциите и ролите на европейските институции, обясняват от Бюрото на ЕП.
През тази учебна година програмата на ЕП обхваща общо 93 български училища.
Програмата за училища посланици на ЕП е мащабна платформа, която се стреми да подобри осведомеността сред учащите за ЕС, европейското гражданство и парламентарната демокрация и да ги подтикне към по-засилено активно гражданско участие в демократичния процес. Тя се стреми да разясни на младежите в горния курс на обучение техните права и задължения като европейски граждани, да ги запознае с работата на техните представители в ЕП, както и да им покаже как те самите биха могли да оказват влияние върху политическия и демократичен живот в Европейския съюз.
От тази година има някои промени в регламента на Програмата. Досегашните участници ще продължат да бъдат посланици на ЕП и европейската идея, като ще станат част от новия тригодишен цикъл на изпълнение на дейности заедно с избраните нови 10 училища.
Първото ниво ще включва обучителен семинар за старши посланици, срещи с членове на ЕП и Бюрото в България, презентации, практически занятия, групови дискусии, дебати и т.н. Училищата ще трябва да изпълнят основните досегашни критерии за сертифициране.
През втората година дейностите ще бъдат насочени към посещения и срещи с органи на национално равнище: Народно събрание, Президентство, омбудсман и т.н., а старшите посланици ще имат право да бъдат канени на специалните обучения за учители в Брюксел. Младшите посланици ще имат за задача да разширяват обхвата, като се опитват да достигнат до цялата местна общност чрез прояви извън училище.
Третата година участниците преминават на ниво „експерт“, като ще се стремят да разширят обсега до възможно най-голям брой ученици в училището и членове на местната общност. Те ще бъдат „ментори“ на новоприсъединилите се училища и ще съдействат за организирането на съвместни прояви с тях. След третата година училищата, които са преминали през целия цикъл, стават „почетни“ училища посланици и при желание могат да продължат участието си.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg