През 2022 г. Профилираната гимназия „Христо Ботев“ в Попово ще чества своята 110-годишнина
През настоящата учебна година в Профилираната гимназия „Христо Ботев“ в Попово учат 286 ученици. „С амбиция и отговорност възпитаниците ни постигат високи резултати в обучението и традиционно нареждат гимназията ни сред първите 100 училища по резултати от ДЗИ в страната и на първите места в област Търговище“, разказва новият директор Атанас Атанасов. Редовно реализират проекти и по НП „Ученически олимпиади и състезания“. Вече имат класирани ученици за националния кръг на олимпиадите по български език и литература и по химия и опазване на околната среда.
От учебната 2020/2021 г.
профилите, в които се обучават възпитаниците им, са два – „Софтуерни и хардуерни науки“ и „Природни науки“. До този избор се стига след анкетно проучване сред родители и ученици. Преди това профилите са три, но резултатите от допитването показват, че с намаляване на учениците и насочването им към STEM специалностите интересът към „Хуманитарни и обществени науки“ намалява. „Демографската криза не подмина и община Попово“, отбелязва моят събеседник. Затова се стига и до редуциране на предлаганите специалности при приема след VII клас.
Съвсем скоро им предстои приключване на проекта „Изграждане на училищна STEM среда“. Към момента се намират на финалния етап – остава само да обзаведат новия си STEM център „Дигитални създатели“. Иначе в училището имат добре оборудвани кабинети по всички профилиращи предмети. За кабинета по химия и опазване на околната среда редовно доставят необходимите реактиви както за провеждане на експерименталните опити в рамките на практическите упражнения, така и за извънкласните занимания. Стаята по биология и здравно обзавеждане също разполага с модерен интериор.
„Освен богатия набор от нагледни, демонстрационни материали постоянно се стремим да обогатяваме материалната база със съвременна техника“, казва директорът. Посочва, че по национални програми на МОН през последните години са закупили електронни микроскопи с дисплеи и възможност за визуализация на наблюдението на мултимедиен проектор или голям екран.
Профилираната гимназия „Христо Ботев“ непрекъснато се стреми да се развива и да осигурява по-добра учебна среда за своите ученици. „Стараем се да кандидатстваме, да печелим и реализираме проекти по всички национални програми, на които училището може да бъде бенефициент“, казва Атанасов. За втора поредна година работят по проекта „Образование за утрешния ден“ по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ с групи по интереси за развиване на дигиталните умения. От богатата палитра извънкласни дейности, които предлагат, два от клубовете по интереси са посветени именно на компютърните технологии. За децата с интерес към програмирането предлагат „Приложно програмиране“, а за учениците, които обичат да снимат – „Дигитална фотография“.
„Възпитаниците ни с ентусиазъм участват в извънкласните дейности, като развиват уменията си и представят училището ни на състезания и конкурси“, отбелязва Атанасов. Сред другите клубове по занимания и интереси са „Родолюбиви и здрави“, който подготвя ученици за участие в Националния поход по стъпките на четата на Таню войвода, „Експериментална химия“ за младите изследователи с интерес към природните науки. А за любителите на шаха има клуб „Шахмат“. От тази учебна година дейността си възобновява и клуб „Журналист“, който публикува статии за училищния живот, организира интервюта с известни личности. Наскоро децата се срещат с инж. Йордан Йорданов, който е част от българската експедиция на Антарктида. Той се занимава с биологичното разнообразие на Ледения континент.
В предишните години училището е издавало и вестник, но излизането му е осуетено от пандемията. Затова на младите журналисти е поверено списването на сайта на училището. Талантливите младежи обновяват страниците му с най-новите и интересни случки от живота в гимназията.
Училището разполага с 23 класни стаи, актова зала, STEM център, библиотека, физкултурен салон, фитнес зала, закусвалня и административни помещения. „За съжаление, нямаме достатъчно ученици, които да запълнят капацитета на сградата, което в голяма степен затруднява издръжката на училището“, разказва директорът.
В момента за учебни цели се използват 12 класни стаи, 4 компютърни кабинета и физкултурният салон. Всички учебни помещения са оборудвани с мултимедиен проектор и лаптоп. В училището има и безжична мрежа със свободен достъп.
Библиотеката разполага с богат книжен фонд, събиран от много години и предаван от поколение на поколение. А през 2016 г. Антоанета Йорданова съвсем заслужено получава отличието „Библиотекар на годината“. Тя написва и печели проекта по НП „Библиотеката като образователна среда“. Всяка година закупуват нови и съвременни книги, стараят се да поддържат и необходимите бройки от списъка на задължителната литература. Набавят и електронни книги – с всяка година интересът към тях става все по-голям. Сред другите предимства е, че електронните книги могат да бъдат пуснати на проекторите в час.
През предходната учебна година реализират и проект по кампания „За чиста околна среда – 2020 г.“
на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) под мотото „Обичам природата и аз участвам“. В рамките на инициативата монтират в двора на училището комбиниран фитнес уред, за да могат децата да спортуват на открито. В унисон с грижа за природата, децата засаждат и 14 туи.
„Пандемията затруднява реализирането на международните проекти на училището. За последните 14 години сме спечелили 8 международни проекта, а към момента реализираме три по програма „Еразъм+“ – два за ученически обмен и един за мобилност на персонал“, допълва Атанасов.
През следващата учебна на школото предстои голям юбилей – 110 години от създаването му. Приготовленията за празника почват отрано. Планирани са различни инициативи, кръгла маса, срещи с бивши възпитаници и конкурси. „Нека мероприятията засега да останат изненада за местната общественост“, казва моят събеседник.
„Противоречиви са отзивите от страна на ученици и родители относно провеждането на обучението в електронна среда, но виждам радостта на учениците от живия контакт, когато се завърнаха в училището“, споделя още моят събеседник. Комбинираното обучение в голяма степен затруднява учителите, защото понякога се налага един учител в един и същ ден да провежда уроци както присъствено, така и от разстояние.
Въпреки това педагозите в Профилираната гимназия „Христо Ботев“ се справят. Атанасов се радва, че дистанционното обучението не е попречило на участието на учениците им в олимпиадите и националните състезания. „Надявам се със спазването на противоепидемичните мерки и увеличаването на имунизираните в страната в скоро време да преодолеем тази пандемия и от новата учебна година да не се налага обучение в електронна среда“, завършва той.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg