Стоян СТОЯНОВ
Технологиите вече са част от нашата работа и от учебния процес. Всяка класна стая е оборудвана с лаптоп и мултимедиен проектор, като всички колеги използват всекидневно тези устройства в учебния процес. Разполагаме и с интерактивни дъски в два кабинета. И на учениците им харесва, интересно им е и предпочитат по този начин да им бъдат поднасяни уроците.“ Това споделя пред „Аз-буки“ Женета Паунова – директор на Обединено училище „Пейо Крачолов Яворов“ в с. Стефаново, област Добрич. Вероятно затова не срещат особени проблеми, когато се налага да преминат към обучение онлайн. Педагозите работя през платформата MS Teams, като повечето ученици влизат редовно в часовете.
Едно от основните предизвикателства пред екипа на училището е да задържи интереса на учениците към ученето. Особено на онези от децата, които идват от семейства, за които образованието не е приоритет. „Защото някога детето идва с желание, ние го виждаме, че добре се справя, няма особени трудности в обучението, но проблемът е в семейството“, отбелязва директорката. Затова и с колегите си набляга на работата с родителите. За съжаление, пандемията затруднява тази комуникация в последните две години. Но въпреки това учителите намират начини да общуват с родители. „Онези от тях, които се интересуват от образованието на децата си, често ми звънят. Те знаят, че могат да се обърнат по всякакъв въпрос, да питат и да разговаряме“, казва събеседничката ми.
В ОбУ „П. Кр. Яворов“ се обучават около 60 ученици, основно от уязвими групи. Те са от четири населени места – Стефаново, Пчелино, Славеево и Бранище. За пътуващите е осигурен транспорт от и до съседните населени места, който ги извозва сутрин и вечер след целодневната организация. „Обхванати са всички подлежащи на обучение от тези населени места. За съжаление, и при нас има пътуване на децата с родителите им за чужбина през учебната година. През декември 2021 г. заради безработицата в региона започнаха цели семейства да се ориентират към Германия. И това е голям проблем за нас. В последните две години сме имали само един случай, в който семейство се връща в страната и ученици се записват отново в нашето училище“, споделя още директорката Паунова.
По думите ѝ преди постъпването в I клас всички деца са посещавали детска градина. Но в начален етап си остава проблемът с българския език, който децата говорят само в училище. Затова и екипът от 11 педагози – повечето до 40-годишна възраст, набляга много на обучението и на допълнителната работа по български език, за да се наваксат натрупаните дефицити. „Работим по проекта „Подкрепа за успех“, като всички групи в начален етап са по български език. Акцентираме върху него и в VII клас предвид националното външно оценяване“, отбелязва събеседничката ми.
Директорката на школото коментира още, че повечето възпитаници продължават образованието си след VII клас и завършват средно образование, като се насочват основно към професионални гимназии в близкия Добрич. Все още обаче има и семейства, които спират момичетата от обучение след VII клас. А това, заедно с миграцията и конкуренцията на гимназиите от големия град, оказва негативно влияние към приема на осмокласници. „През последните две години не сме имали осъществен план-прием, като към момента имаме само един X клас с профил „Текстообработване“, информира директорката. И изразява надежда, че в региона ще настъпи някакво икономическо оживление, така че семействата да не емигрират и школото да има сигурно бъдеще.
През настоящата година в Обединеното училище в с. Стефаново функционират четири групи за занимания по интереси – „Природа и човек“ обхваща ученици от V – VII клас, „Музикална чуднотека“ събира деца от I – IV клас. Другите две са „Народите на Балканите“ и „Фолклор на етносите“.
Учениците се включват с желание и в различни конкурси, като последният е за коледни картички и украси, организиран от Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни – Добрич.
„Разбира се, винаги има нужда от подобрения, но като цяло, базата ни е на добро ниво. Всяка година се опитваме да ремонтираме и подновим по нещо в училище. Преди година по проект на ПУДООС обновихме училищния двор и спортната площадка. И в момента имаме хубава спортна площадка с всички удобства“, завършва Женета Паунова.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg