Борислава БОРИСОВА
Двайсет единайсетокласници от видинската професионална гимназия „Проф.д-р Асен Златаров“, които са в дуална форма на обучение по специалността „Промишлена електроника“, започват производствената си практика в реална работна среда от новата учебна година. Два дни от седмицата те ще ходят във фирма „Технически компоненти България“ (ТКБ) – дъщерна на немската EbV Elektronikbau und Vertirebs GmbH, с която имат сключени трудови договори. Там те ще се обучават и работят на място под ръководството на ментори от фирмата.
„Дуалното обучение дава възможност младите хора да придобият квалификацията си в тясно сътрудничество между бизнеса и училището“, казва директорът на ТКБ Мартин Петров. Практиката в реална работна среда се провежда в последните два класа от обучението и позволява придобиване на знания и умения на конкретното работно място. Така дуалното обучение улеснява прехода от училище към работа.
ТКБ има дългогодишно партньорство с ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Видин, като всяка година ученици провеждат своята практика във фирмата.
Сътрудничеството на компанията, произвеждаща електронни компоненти за различни уреди в автомобилостроенето, електрониката, медицината и други индустрии, с училището датира от самото ѝ основаване, вече повече от 10 години. Съвместно са реализирали много проекти. Лабораториите в гимназията са модернизирани и оборудвани с нова техника в сътрудничество с ТКБ.
В тях всичко е в съзвучие с техниката, с която разполага фирмата в реалното производство.
„Учители и служители във фирмата заедно са разработили учебните програми за учениците, за да бъдат унифицирани с необходимите знания за производството“, обяснява Мартин Петров. От 2013 г. има разработен общ модул с предприятието за електронно обучение на учениците.
Ръководството на компанията е обърнато с лице към младите хора и учащите се, които са нейните бъдещи работници и служители. ТКБ подкрепя и студентите от региона, които се обучават в местния филиал на Русенския университет „Ангел Кънчев“, като всяка година заплаща семестриалните им такси и дава стипендии на студенти, които учат задочно и работят при тях. Това са от четири до десет човека годишно, като от 2018 г. досега фирмата е плащала стипендии на общо 25 свои работници задочни студенти.
„Осигуряваме добри възможности за кариерно развитие. Само през последната година около дузина колеги се издигнаха нагоре с разрастването капацитета на фирмата – твърди Мартин Петров. – Предвиждаме да акцентираме върху повишаването на квалификацията, особено с фокус върху меките умения. Предстоят ни редица интересни проекти за усъвършенстване на производствените процеси чрез дигитализирането им, както и засилване на т.нар. лийн практики (с по-малко труд, материали и време да постигнем по-високо качество). Това несъмнено е допълнителна възможност за повишаване квалификацията на ключовите ни хора.“
Осигуряването на нов можещ и знаещ персонал не е лесно, подчертава директорът. И допълва, че се предприемат различни мерки в тази посока. Фирмата е наела професионална компания за набиране на човешки ресурси. Инвестира в мерки за привличане на хора, тъй като човешкият капитал става все по-важен за производството. Два пъти месечно се провеждат дни на отворените врати, в които всеки може да се запознае с процесите и със спецификите на всяка позиция във фирмата, преди да се присъедини към нейния екип. ТКБ си сътрудничи с университети като филиала на Русенския университет във Видин, предлага практики, стажове за студенти и ученици и сезонна работа за тийнейджъри.
Изграждат се социални и битови помещения за служителите и работниците, а на първия етаж на новата административна сграда ще бъде разположена детска градина за децата им. Предвидено е в зелените площи да има и детска площадка със съвременни съоръжения за игра.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg