Максималното финансиране за всяка от 28-те професионални гимназии е 3,4 млн.лв.
Общо 96 960 000 лева с ДДС ще бъдат инвестициите в модернизирането и оборудването на избраните 28 професионални гимназии в страната, които ще се превърнат в центрове за високи постижения в професионалното образование и обучение. Максималното финансиране за един център е 3 462 857 лева, съобщават от МОН.
Както „Аз-буки“ съобщи, те ще бъдат обновени в съответствие с най-високите технологични изисквания със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) в рамките на Процедура „Изграждане на центрове за високи постижения в професионалното образование и обучение“. Подкрепени ще бъдат доставка и монтаж на високотехнологично оборудване и обзавеждане, както и ремонт, реконструкция, основно обновяване на училищната среда.
Обявяването на процедурата се очаква през февруари, а изпълнението на дейностите по нея ще започне през юни – юли 2023 г. Като центрове за високи постижения определените от МОН 28 професионални гимназии – по една във всяка област, ще допринесат за повишаване на регионалната конкурентоспособност и ще работят въз основа на партньорства между професионални училища, университети, компании, местни власти и други образователни институции.
Отделно центровете за високи постижения ще бъдат подкрепени от Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+) по Програма „Образование“ 2021 – 2027.
Ще бъдат осигурени модерно и иновативно образование и обучение за професиите и уменията, необходими на регионалния пазар на труда. Ще се даде възможност за повишаване квалификацията на учители и преподаватели в партньорство с бизнеса и с фокус дигитализация и зелени технологии. Планираният бюджет на процедурата е 71 млн.лв., като се очаква тя да бъде обявена в началото на 2025 г.
В един от новите центрове за високи постижения – ПГ по компютърно програмиране в Бургас, се предвижда изграждане на нов, трети учебен корпус, заяви кметът на морския град Димитър Николов. Новата сграда ще бъде на четири етажа, със застроена площ от 1934 кв.м. Тя ще бъде разделена на две функционални зони – за обучение, оборудвана според най-високите технологични изисквания, и общежитие, които са със самостоятелни входове, стълбища и асансьор. На покрива на сградата ще се разположи система от слънчеви колектори. Целта на центъра е осигуряване на иновативно образование и обучение по професии, необходими на регионалния пазар на труда, с акцент върху дигитална трансформация и подпомагане на нововъзникващи производства в областта на роботиката и зелената енергия.
Директорката на друг от новите центрове – ПГ по селско стопанство „Никола Пушкаров“ в Попово, Теменуга Тодорова коментира пред БТА, че класирането на шеста позиция в одобрения от МОН списък е резултат на дългогодишна дейност в сферата на професионалното образование и обучение.
„Оценени са нашите крайни продукти, както и квалификацията на преподавателския екип“, отбелязва тя. В гимназията се обучават 431 ученици, за които се грижи екип от 46 педагози.
В още един от новите центрове – ПГ по земеделие „Тодор Рачински“ в Генерал Тошево, се предвижда изграждането на кабинети по растениевъдство, лаборатории по хранително-вкусова промишленост и за монтьори и водачи на МПС. „Целта е да се надгражда капацитетът на гимназията чрез прилагане принципа на триъгълника на знанието – преподаватели, ученици и тясно партньорство с висшите учебни заведения и бизнеса. По този начин ще се повишава регионалната конкурентоспособност на подготвяните кадри и по-бърз преход от училище към пазара на труда“, коментира за радио „Добруджа“ директорът Кристияна Иванова.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg