Програмата на Българската академия на науките за подпомагане на учени от Украйна ще продължи. Работи се и по въпроса за привличане на докторанти от Украйна. Това заяви председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски на среща с украински учени, които работят в институти на Академията. След началото на военните действия в Украйна БАН предоставя почивната си база за настаняване и обявява дарителска кампания за украинските бежанци. А директорите на институтите на Академията са призовани да назначат украински учени по съответните специалности. „Наш човешки дълг е да подпомогнем колегите си“, каза акад. Ревалски.
В момента общо 17 украински учени от Харков, Киев, Мелитопол и Северодонецк продължават професионалното си развитие в звена на БАН. Те работят в областта на историята, биологията, икономиката, изкуствознанието и физиката. Петима от тях са бесарабски и таврийски българи, каза проф. Михаил Станчев – учен българист и чуждестранен член на Академията, който е в България от март 2022 г.
Срещата се проведе по инициатива на учените от Украйна, които благодариха на ръководството на БАН за помощта. Голяма част от тях са от Харковския национален университет, където се намира най-активният център по българистика в чужбина, който носи името на проф. Марин Дринов. Този център продължава работата си и след началото на войната, подчерта неговият директор доц. Сергей Страшнюк. По време на срещата той представи уникално издание за епистоларното наследство на проф. Марин Дринов, събрало непубликувани досега писма на големия български историк, филолог и държавник. Проектът е завършен в България.
От началото на войната са загинали 28 души от Харсковския университет, съобщават украинските учени.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg