Негов ръководител е проф. Надка Бояджиева, носител на наградата „Питагор“.
Над 20 години тя ръководи Катедрата по фармакология и токсикология на Медицинския факултет при МУ – София. От 1993 г. е гост-професор на два университета в САЩ, където продължава да извършва научни изследвания. Автор е на 1 патент, 6 изобретения, 4 рационализации и 18 иновации за молекулярногенетични методи. Значими са приносите й в разработката и внедряването на 10 нови лекарства и на 2 лекарствени продукта.
Едно от направленията в науката, в които развива активна дейност, е терапията на мозъчните заболявания. Тя и екипът й разработват методи за диагностика на апоптоза – програмираната физиологична смърт на клетките вследствие употреба на вещества – алкохол и наркотици, стрес, радиация. Екипът търси и методи за протекция, която се състои в антистресова програма, хранене, профилактика. Терапията е с лекарства, които хранят мозъчната тъкан и подобряват метаболизма на мозъчната клетка.
Друго важно направление е работата й върху профилактика и лечение на туморите. „Тук направихме големи иновации и една от тях е патентована – подчертава проф. Бояджиева. – Тя е за използване на стволови клетки и диференцирани от тях неврони за потискане растежа на тумори. Разработихме експерименталната платформа да се изследва този таргетен метод, и сме на път той да бъде признат като ново направление за лечение в клиниката.“
Третото направление е свързано с ендокринните заболявания – диабет, щитовидна жлеза. Проф. Бояджиева и нейният екип верифицират т.нар. предиабет – началното състояние, когато диабетът още не се е развил. Това означава, че ако пациентът сутрин на гладно има кръвна захар до 7 милимола на литър, това е скрит диабет. В тази фаза той може да се овладее с помощта на диета, физическа активност, антистресова програма, каквато изготвят проф. Бояджиева и нейните колеги.
Четете повече в бр. 36, 5 –11 септември 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg