Престижно международно жури избира в София победител сред повече от 100 проекта.
Над 150 представители на близо 40 държави идват у нас, за да участват в Европейския конкурс за млади учени EUCYS 2019. Той се провежда от 13 до 18 септември в София с финансовата подкрепа на Европейската комисия. Благодарение на усилията на Министерството на образованието и науката и Института по математика и информатика към БАН България става домакин на престижното събитие за първи път в 30-годишната му история.
През годините проекти на български участници многократно са печелили награди от научния форум. Тази година отборът ни се представя от младите учени Звездин Бесарабов, Андрей Гиздов и Николай Пашов. „Изборът ни за организатор на научния форум през 2019 г. е и заради доброто представяне на страната по време на председателството ни на Съвета на ЕС. Тази година се отбелязват рекорден брой заявки, участниците ще представят над 100 проекта по време на събитието“, съобщи Карина Ангелиева – зам.-министър на образованието и науката.
Европейският конкурс за млади учени EUCYS дава възможност на младежи от цял свят между 14 и 20 години да представят своите разработки в научната сфера пред изтъкнати учени в света. Участниците имат възможност също да се запознаят и обменят идеи със свои връстници от различни държави. Всяка държава има право да участва с до три проекта в различни направления. Престижно жури, включващо специалисти от всички научни дисциплини, в продължение на три дни оценява предложенията, за да избере деветте най-добри идеи. Сред тях ще са и бъдещите победители в различните категории.
Един от акцентите на тазгодишното издание ще е форумът, на който изтъкнати световни учени ще изнесат пред аудиторията поредица от лекции, свързани с бъдещето на иновациите и технологиите. Организираната след това дискусия ще даде възможност на българските учени да обменят знания и опит със свои колеги от цял свят, както и да представят приноса ни за развитието на модерната наука.
–
ЕUCYS 2019 е отворен за публиката, като посетителите могат да разглеждат щандовете на участниците и да обсъждат с тях различни теми, свързани с бъдещето на науката и технологиите, на 16-и септември (понеделник) от 09:30 до 16:00 часа в Интер Експо Център, бул. „Цариградско шосе“ 147.
Посетителите също могат да посетят следните събития:
– „Градивните частици на Вселената“, д-р Клеър Лий –
14 септември (събота) 16:00 часа, Интер Експо Център;
– Научно кафене с Диана Мишкова, Григори Кабатянски, Питър Литълууд и Клеър Лий – 16 септември (понеделник),
17:30 – 19:30 часа, Зала 11 (зала „Люмиер“) на НДК;
– „140 BPM“ – аудио-визуален спектакъл по повод Празника на София – 17 септември (втoрник), 20:30 – 22:00 часа, пред Националната художествена галерия.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg