Това заявява за „Аз-буки“ доц. Антоний Гълъбов. „Съвременното общество налага все повече необходимостта от придобиване на знания и умения, които водят до повишаване на способността за тяхното съчетаване при постигането на цели.
Доминиращо е разбирането, че все по-търсени са т.нар. гъвкави или меки компетентности, които позволяват на младия човек да преминава границите на научните дисциплини и да съчетава притежаваните знания и умения“, коментира той.
Според него с развитието на общите европейски компетентности страната ни може да изгради специфичен, български профил на компетентности, които да отразяват културната ни идентичност. И това е предизвикателство за стратегическото развитие на държавната политика в сферата на образованието.
„Ученето се превръща в необходимост за цял живот. Ако спрем да се учим, да придобиваме ново знание и да го съчетаваме с това, което вече знаем, това означава да се обречем на социална изолация. Достъпът до информация става все по-лесен, но това започва да променя отношението ни към знанието. Все по-лесно ще бъде да се достигне до определено съдържание и все по-трудно за мнозина ще бъде създаването на оригинално съдържание от общодостъпна информация. В този смисъл, ученето през целия живот трябва да ни помогне да съчетаваме достъпа до информация с придобиването и осмислянето на знание“, отбелязва още проф. Гълъбов. По думите му динамиката на трудовата реализация ще налага все по-често да се търсят отворени и смесени форми на продължаващо образование..
Четете повече в бр. 42, 17 – 23 октомври 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg