Направените от нас ивестиции в модерна технологична база и в обучение на колегите сега се отплащат напълно. Затварянето на училищата заради пандемията направи така, че онова, което бяхме планирали за 4-годишен период като иновация, на практика, се реализира за две седмици.“ Това коментира за „Аз-буки“,зам.-директорът на СУ „Св. Паисий Хилендарски“ в село Абланица, Благоевградска област, Калинка Гайтанинчева. Във връзка с въвеждането на иновацията всички учители са подготвени да работят с Office 365 и заради това екипът се е справил отлично с въведеното дистанционно обучение и са обхванати децата, за които работата с технологиите също не е тайна.
„Имаме прекрасни деца в VII клас, на които предстои НВО. Те са много отговорни и се включиха на 100% в онлайн обучението. Дори след часовете провеждат консултации с учителите си по български език и математика“, отбелязва зам.-директорката. По думите ѝ подготовката за външното оценяване и за матурите на дванадесетокласниците е протекла нормално. „Постигнахме съгласие с абитуриентите да се съберем в училищния двор на 26 юни. Тогава те ще получат дипломите си, ще предадат училищното знаме на онези, които идват след тях“, съобщава д-р Гайтанинчева.
Предстои да бъде разширена иновацията за дистанционно обучение, интерактивни уроци и проектно базирани тестове за проверка на знанията. „Това ще бъде в посока създаване на нови, вероятно факултативни часове по STEM науките, тъй като профилите ни в гимназиален етап са „Софтуерни и хардуерни науки“ и „Природни науки“, обяснява тя. Подготвя се и проект, с който гимназията ще кандидатства по новата национална програма „Изграждане на училищна STEM среда“. „Целта е да се надгради създаденото и да реализираме идеята за обособяване на STEM център в училището. В него първи ще влязат учениците от гимназиалния и прогимназиалния етап. Началният етап ще се включи по-късно, макар от 15 години да имаме „Информационни технологии“ като ЗИП от I клас – допълва Гайтанинчева. – Продължаваме и обогатяването на техническата среда в училището.“
След като в края на 2018-а в него са монтирани по 8 интерактивни дъски, проектор, лаптоп и софтуер „Мозабук“, гимназията вече разполага и с два интерактивни дисплея. Те са поставени в центровете за занимания по интереси, така че максимален брой деца да имат достъп до тях и да се разширят още възможностите за качествено и увлекателно обучение в областта на информационните технологии и природните науки. Придобивките се използват и от учителите в целодневната организация на учебния ден. Проектът за изграждането на мултифунционална зала в таванската част на училището е в общината и се очаква обществена поръчка. Залата ще позволи родителите да бъдат приобщени повече към училищния живот, като се включат по-активно в различни извънкласни дейности.
През тази година в СУ „Св. Паисий Хилендарски“ се обучават 333 деца. Шест деца са се прибрали със семействата си от чужбина. От училището очакват да се завърнат и други. Планирано е новата учебна година да започне с една паралелка първокласници. Но нищо чудно броят на малчуганите да се увеличи, защото се наблюдава завръщане в селото на млади семейства.
В училището нямат притеснения за новата учебна година. „Дори да има нови ограничения, училището ни е готово да осъществява сериозен учебен процес в дистанционна форма. Подобен подход ще има и при обявяване на грипни или други неочаквани ваканции“, обобщава зам.-директорката Гайтанинчева.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg