Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ във Враца е средищно от 2008/2009 г. В него се обучават 110 деца. Част от тях са от кв. „Кулата“ и с. Нефела и пътуват всеки ден. Те са с различен етнически състав, различен социален статус, различни култури.
„Трудно се работи при такава пъстра палитра, но се опитваме да я превърнем в нещо хубаво и полезно за всички – казва директорката Даниела Аврамова. – Затова една от нашите цели е да работим не само за образованието, но и за интеграцията на тези деца. Наблягаме изключително много на интеркултурното образование, на умението за общуване с представители на различните култури. Изграждаме отношение на толерантност към децата със специални образователни нужди, които при нас са 16. Имаме и Ученически съвет. За председател тази година избраха ученик, който е от дом за деца, лишени от родителски грижи. Той подчертано има качества да бъде лидер, и ще продължи активната дейност на Съвета. Една от тях е издаването два пъти в годината на ученическия вестник.“
Екипът на училището се гордее с успехите на своите възпитаници и колеги. Миналата година учителката по български език Ани Каменова печели трето място на конкурс за електронни уроци на РУО – Враца. Отборът на училището е на първо място на областното състезание в чест на народните будители в конкурса „Хиляда причини да се гордеем, че сме българи“. Ученици от II и IV
клас завоюват златни медали на финалното състезание на Сдружението на българските начални учители. Заради пандемията не се провеждат много от спортните прояви, но иначе учениците от ОУ „Св. св Кирил и Методий“ редовно печелят отличия.
Участието в различни програми и проекти също помага да се подобряват резултатите на учениците. По проект „Подкрепа за успех“ има 6 групи. В училището има и 4 групи за занимания по интереси. Едната е спортна, другата – театрална. Обикновено имат две изяви – на Коледния базар и за празника на училището през май. На всички им е мъчно, че тази година няма да има такъв базар, защото той винаги е обвързан с благотворителни каузи.
„Освен че е благотворителен, Коледният базар е и много вкусен и събира на едно място ученици, родители, учители – подчертава директорката. – Родителите приготвят баници, питки, сладкиши. Учениците изработват картички, сурвачки, които продават. Така събираме средства, които предварително сме решили как ще разпределим. По-миналата година с тях обогатихме библиотеката си.“
Даниела Аврамова се надява сега дистанционното обучение да е още по-успешно. През миналата учебна година започват във фейсбук групи, но при първа възможност се включват в „Майкрософт Тиймс“. През пролетта обхващат 60% от учениците в електронното обучение, тази учебна година вероятно ще успеят да повишат този процент. За децата със специални образователни потребности, както и част от децата от кварталите, материалите се разнасят по домовете. И тази форма дава резултат, но всички отчитат, че липсата на контакт е сериозно препятствие.
„За наша радост на входните нива нямаше спад – казва директорката. – Дори на НВО в края на миналата учебна година имахме значително по-високи резултати по БЕЛ и по математика. Сега кандидатстваме по проект на Община Враца – в него една от дейностите пак е обучение на ученици, чийто майчин език не е българският.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg