На 24 май 11. ОУ „Христо Ботев“ в Благоевград ще отбележи своята 30-годишнина. „Денят на българската писменост и култура е най-светлият и най-българският празник и затова решихме именно тогава да отбележим годишнината си онлайн“, казва директорката Радка Ризова. Учители и ученици са подготвили редица интересни инициативи, които ще бъдат публикувани на сайта на училището и във фейсбук страницата в рамките на три дни – 22, 23 и 24 май.
В училището има общо 373 ученици, като 97% от тях са включени в обучението в електронна среда. Уроците протичат във виртуални класни стаи чрез платформата „Майкрософт Тиймс“. Навременно се оказва провелото се преди няколко месеца обучение по проекта „Квалификация и професионално развитие на педагогическите специалисти“ на МОН. „Работата с образователни електронни платформи се оказа изключително полезна за дистанционното обучение“, отбелязва директорката.
За децата със СОП в училището е направен виртуален кабинет, където психологът е на разположение за въпроси, помощ и подкрепа. За консултации към него могат да се обръщат не само учениците, но също така педагозите и родителите. В учебния процес с учениците със специални образователни потребности работи не само психолог, но и ресурсен учител и логопед.
За децата, които нямат интернет или устройство у дома, са предоставили такива. Лаптоп и два таблета са осигурени по проект „Образование за утрешния ден“ от МОН, а 8 карти за интернет за период от два месеца са закупени със средства на училището и са дадени на деца в нужда.
„Децата ни с удоволствие участват във всички предизвикателства, поставени чрез проектно базираното обучение“, разказва Ризова и допълва, че новата среда на обучение е показала за пореден път колко загрижени, отговорни и креативни са родителите на възпитаниците им. Чрез анкета, публикувана в електронния дневник, получават обратна връзка за качеството на обучението от разстояние. Резултатите са повече от добри.
Училището тази година кандидатства със свой проект по програма на МОН за „Иновативно училище“. Предложението им е да бъдат въведени „Актьорско майсторство“ и „Хореография“ като факултативни учебни часове за учениците от начален етап на образование. „Децата напоследък са много натоварени и решихме да заложим на любими за тях дейности“, аргументира избора си Ризова. Разказва как в края на 2019 г. по програма „Иновации в действие“ са посетили ОУ „Яне Сандански“ в Пловдив, където са обменили успешни практики.
Относно провеждането на НВО след VII клас, директорката отбелязва, че имат пълна готовност. Тази година седмокласниците там са 60, а предвидените стаи за изпитите – 6. „Ще бъдат спазени всички противоепидемични изисквания и препоръки“, каза още тя.
Приемът за постъпване в I клас ще бъде онлайн, като срокът за подаване на документи е от 29 май до 10 юни. През учебната 2020/2021 г. основното училище за втора поредна година ще има не две, а три паралелки.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg