Бургаски деца усвояват тайните на иконописта още от V – VII клас. Техният преподавател Тодор Жеков е част от екипа зографи, които рисуват новата църква „Вси светии“ в Бачковския манастир в момента. Църквата е вградена в южната част на манастира.
„Създадено през далечната 1929 година, бургаското училище „Любен Каравелов“ възпитава поколения ученици в български дух и се утвърждава като просветна институция, подготвяща личности, които вписват своя професионален, личностен и творчески принос в гражданския, обществено-политическия и културен облик на града и страната ни“, казва директорката Пепа Марчева.
Училището е с богати традиции в областта на българския език, математиката, спорта, музиката, изкуството. Учениците му са завоювали огромен брой международни и национални награди.
Школата по иконопис към ОУ „Любен Каравелов“ в Бургас е основана през 2011 г.
по предложение на Тодор Жеков – преподавател по изобразително изкуство в училището и дипломиран иконописец. Още в началото интересът към заниманията е голям и през първата година групата на младите иконописци наброява над 20 ученици. Заниманията се провеждат в часовете за избираема подготовка, като възрастовата група включва ученици от V до VII клас. През годините формата на обучението се е променила, но основното, което привлича младите иконописци, е любовта към това древно християнско изкуство.
Заниманията в школата по иконопис съдържат не само същинско обучение по рисуване на икони и изобразяване на свети образи, но и изучаване на житията на светиите, което помага за изграждане у децата на нравственост и култура в духа на православната традиция, обогатявайки техния мироглед. „Обучението в часовете включва изработване на икони, започвайки с изграждане на графичен проект, при който за образци се използват най-известни и утвърдени в православния свят икони на светци, библейски и житийни сцени. Следващият етап включва рисуване върху грундирани дървени панели в цвят, иконите се позлатяват и се лакират, като се ползват древни техники и технологии, характерни за иконописта“, разкрива преподавателят Жеков.
През годините творби на учениците от иконописната школа са представяни на редица изложби, като постиженията на децата винаги са били високо оценявани.
В бургаското училище има изготвена програма за усвояване на книжовния български език. Основни задачи са познаване и усвояване нормите на съвременния български книжовен език, преодоляване на пропуските в езиковите компетентности на учениците, обогатяване и усъвършенстване на комуникативно-речевата култура на подрастващите, както и участие в състезания, олимпиади и конкурси.
Учениците, с подкрепата на своите преподаватели, участват с удоволствие в конкурсите и завоюват призови места. Ученици от училището участват в националния конкурс за православна поезия и проза „Рождество на Спасителя“ и се представят отлично – второ място в раздел „Поезия“ и трето в раздел „Проза“ през 2019/2020 г. Те са за Нелина Иванова от VА клас с ръководител Мария Кръстева и за Симона Дикова от VIБ клас с ръководител Диана Иванова-Дойнова. Победители през 2020/2021 г.
са: в раздел „Проза“ – второ място за Жоро Маринов от VIIБ клас, и раздел „Поезия“ – трето място за Виктория Стоянова от VIIА клас. Техен ръководител е отново Диана Иванова-Дойнова.
Млади творци от училището край морето имат награди от националния ученически конкурс „Куба, близка и далечна“, третия национален конкурс за авторска приказка „Гневът на морето и неговите пазители“ – 2020 г.
„В националния конкурс на Народно читалище „Фар“, посветен на 3-ти март, миналата учебна година имахме много призови места“, допълва картината директорката Пепа Марчева, подчертавайки, че изброяването на наградите от участия в различни конкурси може да продължи още дълго.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg