Иновативното СУ „Отец Паисий“ в Кърджали е с природо-математическа насоченост и организира школи по програмиране за прогимназисти
Антоанета НАЙДЕНОВА
Първото светско българско училище в Източните Родопи, основано през 1913 г. и едно от най-големите в региона, е СУ „Отец Паисий“ в Кърджали. Започва тази учебна година с 1265 деца, разпределени в 53 паралелки от I до XII клас и една подготвителна група. Педагогическият екип се състои от 106 души.
„Интересът към нас е голям, но един от проблемите ни е недостигът на помещения – разказва директорът на СУ „Отец Паисий“ Златко Атанасов. – Това налага постепенно да намаляваме броя на паралелките с първокласници. Тази година са 5, като тенденцията е да ги намалим до 4, а преди няколко години правехме по 6 – 7 паралелки. След VII клас осъществяваме прием в 4 паралелки с интензивно изучаване на английски език – две от тях са с профил „Хардуерни и софтуерни науки“. Една с профилиращи предмети информатика, информационни технологии и математика, а другата – с информационни технологии, информатика и биология. Другите две паралелки са с профил „Природни науки“, в които профилиращите предмети биология, химия и информационни технологии са структурирани с различен брой часове.“
Училището ползва новата си сграда и няколко стаи от първия и втория етаж на старата, в която е разположен бизнес инкубаторът на Кърджали. „Надявам се през следващите няколко години да можем да възстановим юридически собствеността си върху старата сграда, за да можем да я използваме цялата и да успеем да преминем към едносменен режим на обучение“, казва директорът на училището. При тях няма възможност за допълнително пристрояване. Затова организацията на обучението сега е на две смени – от 7.30 часа сутринта до късно вечерта.
За да се чувстват добре децата, са важни добрата образователна среда и наличието на модерна база, за да се предоставя по-интересно обучение. Училището има всички условия за провеждането на STEM обучение: 5 компютърни зали, учебни лаборатории по биология и химия. По пилотен проект на МРРБ всичките 36 класни стаи са оборудвани с компютър, мултимедия, интерактивна дъска. Разполагат с богата библиотека, както и с два физкултурни салона и нови спортни площадки по проект на Община Кърджали.
СУ „Отец Паисий“ попада в списъка на иновативните училища от 2017 г. със своя 4-годишен проект „Учим з@едно“. В основата му стои въвеждането на интерактивни методи на преподаване, иновативност, творчество и качествен образователен процес. Идеята е да се достигне до децата по интересен начин. Усилията са насочени не само към формирането на знания и компетентности у тях, но и към удовлетворяване на ученическите им потребности. Иновацията се прилага в някои класове от прогимназиалния и гимназиалния етап и се прави сравнение с постигнатите резултати спрямо паралелките, които не са включени в иновацията, за да се измери доколко ефективно е въвеждането на интерактивните методи на преподаване.
Новата иновация „Градим бъдещето з@едно“ започва да се прилага от тази учебна година до 2023-та и ще надгражда визията от първата фаза. Акцентира се върху съвременните методи и форми на преподаване и учене, усъвършенстване на образователната среда и въвеждане на модерни и STEM подходи. „Разширяваме и междупредметните блокове в иновацията с повече учебни предмети – обяснява Златко Атанасов. – Често правим бинарни уроци по определени теми с двама преподаватели: история и музика, история и изобразително изкуство. Започнахме да разширяваме участието и на други предмети, така че да ги направим още по-интересни. Тези уроци са много добре приети, изнасяли сме много такива и пред наши колеги. Изцяло от учителя зависи дали ще успее да превърне урока в интересен и приятен.
А нашите колеги по информатика и информационни технологии са изключителни професионалисти, креативни са и работят за изграждането на дигитални лидери в модерния свят.“
В училището са формирани професионални учителски общности за обмяна на опит. Ежегодно повишават квалификацията си и чрез обучения, организират се и тийм билдинги. Учителите имат свободата да избират платформата, с която да работят, според децата и техните нагласи. Основно се работи в „Школо.бг“, но се ползват и всички възможности на „Майкрософт“ и „Гугъл“. „Никой не е очаквал да ни се случи пандемията. Но иновацията и работата ни по проекти беше важен момент. Нашите учители вече бяха обучени, затова успяхме толкова бързо да преминем към дистанционно преподаване“, твърди моят събеседник.
Всичките му колеги са на мнение, че няма алтернатива на присъственото обучение. Опитали са се да създадат условия, така че да намалят пропуските, възникнали в резултат на дистанционното обучение. Тревогите му са свързани с това, че започва трета учебна година в условия на пандемия и учениците, които са били в V клас в началото ѝ, сега ще са в VII и ще получат образователна степен при преобладаващо онлайн обучение, което не е нормално, но е реалност.
Най-критичният период за СУ „Отец Паисий“ е през октомври – ноември 2020 г., когато повече от 10 учители, включително и директорът, се налага да се лекуват от пневмонии, а над 10 паралелки са карантинирани. Положението е тежко въпреки отделените много средства за дезинфекция и спазване на противоепидемичните мерки. След това има епизодични случаи на заразени и болни от ковид.
Това стимулира ли педагогическия екип да се ваксинира? Донякъде, около 35 учители и директорът са ваксинирани преди старта на новата учебна година, която започва нормално само с един болен учител. „Първото и най-важно правило в работата ни трябва да бъде опазването на живота и здравето на децата и учителите“, категоричен е Златко Атанасов. Според него ваксинирането, затварянето и другите мерки, свързани с пандемията, не трябва да са въпрос на лично мнение, а на ясна държавна политика и поемане на отговорност.
Училището води интензивен живот в различни направления и работи по много проекти и национални програми, като „Ученически олимпиади и състезания“, „Без свободен час“, „Оптимизация на училищната мрежа“, „Иновации в действие“, „Осигуряване на съвременна образователна среда“, „ИКТ в системата на предучилищното и училищното образование“, „Заедно за всяко дете“, „Сигурно училище“ и т.н. Ежегодно участват и в НП „Квалификация на педагогическите специалисти“ и в програмата „Мотивирани учители“.
По Националната програма „Иновации в действие“ тази година за първи път СУ „Отец Паисий“ е домакин на 3-дневната конференция „Иновативни практики в училище“ за споделяне и представяне на добрия опит във всяко училище. Събитието предизвиква голям интерес. В него участват 92 учители и директори от 12 училища в Кърджали, които представят своите проекти, сред които визуализация на туристически обекти от региона и туристическа интерактивна карта на България с всички исторически забележителности по области. Представени са и иновации в областта на екологията, обучението по история, здравното образование, проекти, свързани с професионалното и с приобщаващото образование, повечето от които са създадени с помощта на дигиталните технологии. Гости на конференцията са и партньорите на училището – иновативното СУ „Отец Паисий“ в Мадан и СУ „Н.Й. Вапцаров“ – Бенковски.
Работата на училището по различни проекти е свързана със сътрудничеството с много различни институции като административния съд в Кърджали, БЧК, „Пожарна безопасност“, Регионална библиотека „Н.Й. Вапцаров“, ОДК и т.н.
Кърджалийското училище е и дългогодишен партньор на „Телерик Академия“, която има общо 130 школи в 41 населени места. През учебната 2021/2022 г.
в СУ „Отец Паисий“ отново ще бъде школата за алгоритмично програмиране за учениците от IV до VII клас. Заниманията ще се провеждат всяка събота от учителката по информатика Атанаска Мишонова. Обучението е безплатно в рамките на 100 учебни часа, като желаещите могат да кандидатстват онлайн за включване в школата до 10 октомври. От тях не се очаква да имат предварителни познания по програмиране. Годишно през академията в Кърджали минават по около 20 прогимназисти, а общо над 300 деца от региона вече са преминали обучението и са получили сертификат.
Училището има и повече от 30 групи за занимания по интереси – няколко са групите по математика: „В света на математиката“, „Млад математик“ и т.н. Особено се набляга на заниманията по математика в VII клас във връзка с предстоящото НВО и кандидатстването. Освен това има клубове „Природознайко“, „В света на природата“, „Живей еко“, „Млад доброволец“, „Млад читател“,
„В чудния свят на Античността“, театрална работилница за млади таланти, група „Малки сръчковци“, групи за развиване на дигиталните умения и облачни технологии, както и вокална група „Звънче“ и по църковно песнопение. Много добре се приема и изучаването на народни танци – почти всички ученици умеят да играят хора. Спортните групи също привличат интереса на децата, като най-предпочитани са тези по бадминтон и школите по тенис на корт, които се развиват съвместно с общинския тенис клуб „Орфей“ в Кърджали. Традиционна е и дейността на мажоретките, които всяка година участват в общински и областни състезания, но имат и международни изяви.
„С това разнообразие успяваме да ангажираме много от нашите ученици в извънкласни дейности и да направим живота в училището по-привлекателен и приятен“, твърди Златко Атанасов. И добавя, че се организират и много публични изяви с родителите на техните възпитаници – изложби, театрални постановки, концерти, които в условията на пандемия се излъчват през платформите, с които работят.
Учениците на СУ „Отец Паисий“ се реализират добре. След завършване на гимназията приоритетно избират да продължат образованието си в техническите висши училища. Голяма част от тях се насочват към информатика, информационни технологии и компютърни науки в СУ „Климент Охридски“ или в дългогодишния партньор на училището –
ТУ, София.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg