Най-малко един на всеки пет вида влечуги е застрашен от изчезване, включително повече от половината от костенурките и крокодилите, според първата голяма глобална оценка в света. Тя е публикувана в списание Nature.
Изследователите са направили оценка на 10 196 вида влечуги и са ги оценили по критерии от Червената книга на застрашените видове на Международния съюз за защита на природата (IUCN). Те установили, че най-малко 1829 вида, или 21%, са уязвими, застрашени или критично застрашени.
„Броят на видовете, които смятаме за застрашени, е просто зашеметяващ“, твърди съавторът Нийл Кокс, който ръководи Международното звено за оценка на биоразнообразието към IUCN и е един от ръководителите на проучването. Според него сега е редно световната общност да направи следващата стъпка, като присъедини плановете за опазване към глобалното политическо споразумение и инвестира в справянето с често подценяваната и тежка криза на биологичното разнообразие.
Установено е, че крокодилите и костенурките са сред най-застрашените видове – съответно около 58% и 50% . По думите на Кокс това се дължи на „свръхексплоатация и преследване“. Според него крокодилите се убиват заради месото им и за да се отдалечат от човешките селища, а костенурките са обект на търговия с домашни любимци и се използват за традиционна медицина.
Друг добре познат вид в риск е кралската кобра – най-голямата отровна змия в света. Тя може да достигне дължина от около пет метра, като се храни с други змии в горите на огромна територия от Индия до Югоизточна Азия. .
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg