Европейската космическа агенция отваря през юли нова тръжна процедура за български участници
Парламентарната комисия по образованието и науката подкрепи законопроект за ратифициране на Споразумението за европейска кооперираща държава между правителството на Република България и Европейската космическа агенция (ЕКА), внесен от Министерския съвет. Документът бе подписан през февруари от министъра на иновациите и растежа Даниел Лорер и генералния директор на ЕКА Йозеф Ашбахер.
Споразумението продължава съвместната работа с ЕКА за развитие на конкурентоспособността на българските предприятия в космическия сектор, както и за развитие на научния потенциал, като бъдат разширени дейностите и ангажиментите на страните. В последните няколко години са одобрени 37 български проекта по споразумението на България с ЕКА. В срока на изпълнение на новото споразумение ще бъде направен и междинен преглед на успеваемостта, въз основа на който България ще има възможност да премине към асоциирано членство преди изтичане на петгодишния срок на програмата.
А крайната цел е пълноправно членство в организацията. Към момента в нея членуват 17 страни членки на ЕС и други държави извън Общността.
Споразумението е отворено към фирми и научноизследователски организации, които участват в процедури за подбор на проекти, обявявани от ЕКА по целева програма за България. Освен това и лица могат да участват по Споразумението – най-вече в младежката програма на ЕКА, която е отворена за магистри, стипендианти и за обмен на експерти. По линия на Споразумението се финансира участието в проекти и експерименти, за модернизиране на материално-техническа база и оборудване, за подкрепа на малки и средни предприятия и за използване на данни. В сферата на приложимост влизат космическите изследвания, астрономията, астрофизиката, изследвания за наблюдение на Земята за практически цели, като например опазване на околната среда, метеорология, геодезия, телекомуникации, микронавигация, космическа биология и медицина, образование.
В рамките на следващия месец предстои подписването на харта, в която са описани всички финансови и тръжни процедури. Очаква се на 4 юли отварянето на новата тръжна процедура, насочена само към български участници. Крайната дата за подаването на проектни предложения е 29 август 2022 г., съобщи пред Комисията Мария Тодорова от Министерството на иновациите и растежа.
В Парламентарната комисия започна и обсъждането на второ четене на промените в Закона за висшето образование, които предвиждат възможности за съвместно обучение на студенти от две или повече висши училища, както и за обучение и защита на докторска степен чрез работа по научноизследователски проект.
Бяха подкрепени предложения на народни представители методиката за определянето на висшите училища като изследователски да се определя с акт на Министерския съвет. Освен това се дава възможност подготовката за придобиване на образователната и научна степен „Доктор“ при изпълнението на научноизследователски проект да не прекъсва при негово прекратяване, а да продължи, ако средствата за финансирането му се осигурят от други източници, в това число и от бюджета на висшето училище.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg