Три работилници събират деца на Световния фестивал на анимационния филм – Варна 2022
Петя НИКОЛОВА
Световният фестивал на анимационното кино, организиран за 18-и път във Варна под погледа на известния български художник проф. Анри Кулев, предоставя възможност за изява не само на български творци аниматори и студенти по специалността, но и на ученици, поели по пътя на изкус-
твото. За поредна година те получават шанс да се докоснат до утвърдени чуждестранни и български преподаватели по анимация благодарение на допълващи събитието работилници. Тази година се провеждат три анимационни работилници за деца и младежи.
От 5 до 8 септември, като част от съпътстващата програма Фестивала, ученици от Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ – Варна, работят под ръководството на проф. Фернандо Галрито – директор на Анимационния фестивал в Португалия, режисьор и преподавател, и на проф. Радостина Нейкова – режисьор и преподавател в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. В анимационната работилница, озаглавена „Анимация в градината“, децата разказват анимационна история чрез създаване на типажи, рисуване и вдъхват нов живот на различни естествени материали от Морската градина.
„Участниците бяха от IX до XII клас. Някои идваха за втора година – разказва проф. Радост Нейкова. – Желанието им беше да получат нови знания и да доразвият уменията си в оживяването на различни форми на екран.“ Готовият филм от „Анимация в градината“ се прожектира на церемонията за закриването на Световния анимационен фестивал и учениците излизат на сцената да приемат поздравления за работата си. Проф. Нейкова се впечатлява от техния ентусиазъм и добавя, че за първи път това се случва миналата година, когато децата се включват в анимационната работилница „Гимназията“. „Тогава – казва тя – уъркшопът имаше голям успех сред учениците, а финалният филм се прие изключително добре от публиката на Фестивала. Сега успяхме да работим и в Морската градина.“
Проф. Радост Нейкова споделя, че на голям интерес се радва и традиционната за Фестивала тридневна анимационна работилница за деца от 8 до 14 години на Карин Миралес от Франция. Тя е ръководител на анимационно студио за деца „Лабоданим“ в град Макон.
„Децата чакат това събитие с нетърпение. Бяха се записали за участие още в началото на януари – казва проф. Нейкова. – На официалното закриване на Фестивала учениците на Карин Миралес представят филм, в който с голяма доза фантазия и чрез технологията на класическа рисувана анимация раздвижват тазгодишния плакат на Фестивала.“
Третата анимационна работилница – част от съпътстващата програма на 18-ия световен фестивал на анимационния филм, провеждат Велислава Господинова и Йоана Атанасова – докторанти и преподаватели в Нов български университет. В нея чрез една от най-близките до детската същност техники – изрязване на хартия в разноцветни и разнообразни форми, се включват най-малките. Те рисуват и оживяват спомените си на тема „Моето лятно приключение“. Техният филм също се прожектира на закриването на събитието.
„Предоставяме на децата и младежите забавление – обобщава идеята на организаторите проф. Радостина Нейкова, – но и възможност да съживят творческите си идеи пред камера. Да придобият нови познания за направата на анимационен персонаж. Окуражаваме ги да работят в екип, стимулираме комуникацията помежду им и доброто настроение.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg