Нова национална програма ще разшири изследванията на родните учени в Арктика и Антарктика
Нова Национална програма за полярни изследвания „От полюс до полюс“ 2022 – 2025 с индикативен бюджет от 10,8 млн. лв. предвижда проект за Решение на Министерския съвет. Средствата са разпределени почти поравно в рамките на 2022, 2023 и 2024 г.
„От полюс до полюс“ надгражда предишната програма за полярни изследвания в периода 2016 – 2021 г.
В нея е отделено особено внимание на получаването на нови резултати за климатичните промени и планираните бъдещи изследвания в Арктика – приоритетна тема на Европейския съюз, се посочва в мотивите към проекта.
Изпълнението на заложените дейности се основава на използването на наскоро придобития с финансиране от Националната пътна карта за научна инфраструктура научноизследователски кораб
„Св.св. Кирил и Методий“, като в Програмата е предвидено ежегодното му плаване до Антарктика. Очаква се това да предостави нови хоризонти пред българските учени, да повиши значително качеството на научните им резултати, както и да засили позициите на България като морска и полярна държава.
Дългосрочна цел на новата програма е провеждане на мултидисциплинарни научни изследвания и мониторинг на компоненти от полярната околна среда. Тя ще се постигне чрез изграждането на устойчива партньорска мрежа между български научни организации и висши училища, включени като участници или изпълнители на дейности по Програмата.
Четири са основните направления на изпълнение на планираните дейности – провеждане на конкурсна процедура за финансиране на съвременни научни изследвания в отдалечените полярни райони на Антарктика и Арктика; привличане на млади учени и повишаване на научноизследователския потенциал в България; логистика и поддържане на антарктическата ни база, както и провеждане на целеви интердисциплинарни наблюдения на компоненти от полярната околна среда.
Финансирането на дейностите по Програмата е за сметка на средствата за наука в централния бюджет и ще се извършва чрез бюджета на МОН. Това не ограничава и финансиране от други източници – публични и частни организации, а също и с бюджет на други ресорни министерства.
Програмата ще се управлява от консорциум с участието на Българския антарктически институт, Висшето военноморско училище „Н.Й. Вапцаров“, Института за гората – БАН, и Националния природонаучен музей – БАН. Координатор на Програмата ще е Софийският университет „Св. Климент Охридски“ със своя Национален център за полярни изследвания. Министерството на отбраната чрез трансфер към бюджета на ВВМУ осигурява и ще осигурява средства за заплати на личния състав на екипажа на кораба „Св.св. Кирил и Методий“.
Бележки, становища и предложения по проекта могат да бъдат изпращани към дирекция „Наука“ – МОН (vesela.vasileva@mon.bg) до 9 юни 2022 г. включително.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg