"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Pedagogika-Pedagogy
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Pedagogika-Pedagogy
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2023 Брой 1, 2023

„Госпожо, много си хубава! Обичам те!“

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
04-01-2023
in Брой 1, 2023
A A
Родителите водят децата си в ДГ „Здравец“ от всички краища на града и от околните села

Петя НИКОЛОВА

Да бъдеш учителка в детска градина, е най-хубавата професия – казва Ваня Колева, директор на ДГ „Здравец“ в Ихтиман. – Няма друга любов, която да е така истинска, чиста и топла като детската. Дори денят ми да е много натоварен, когато някое дете се доближи до мен и ми каже: „Госпожо, много си хубава, обичам те!“, съм готова да полетя.“
Вече 9 години Ваня Колева ръководи най-старата детска градина в община Ихтиман. Разположена е в централната част на града, от двора ѝ се разнася благоуханието на здравец, а под сянката на дебелите дървета през лятото децата и техните учителки намират прохлада. Двете сгради предлагат достатъчно място както за по-големите групи, така и за яслената. Имат и физкултурен салон, зала за тържества, кабинет по безопасност на движението, а съвсем отскоро – и специализиран кабинет за допълнителна подкрепа за личностно развитие. Просторният двор посреща малчуганите с много съоръжения и уреди, направени от естествени материали. Дървени пънчета, гъсеница за преминаване във възходящ и в низходящ ред, шведска стена, трон от царството на приказките, заобиколен със столчета във формата на гъбки, дървени пейки и пясъчници, както и голяма тревна площ, където се провеждат тренировки по футбол, спортни игри, процедури по закаляване и други занимания. Така изглежда отвън градината, която предлага максимален комфорт за детските нужди.
„Предизвикателство за нас беше вливането на ДГ „Слънчеви лъчи“ от село Вакарел през 2019 г. – обяснява Колева. – Селото се намира на около 20 км от Ихтиман, но за изминалите три години броят на децата значително се увеличи. Успяхме да обхванем и всички деца под 3-годишна възраст.“
Родителите харесват ДГ „Здравец“ и идват от всички краища на града и околните села, за да запишат децата си. За Ваня Колева, като директор, е важно да знае каква е причината, която води родителите при тях. „Методът е „от уста на уста“ – казва тя, – характерен е за малкия град, където почти всички се познават. Но смело мога да заявя, че успяваме да печелим и оправдаваме доверието на родителите, гарантираме им спокойствие, а това е особено важно.“
В ДГ „Здравец“ записват децата си и родители, които също са я посещавали и пазят добри спомени. Поради това на екипа не му се налага да убеждава никого в предимствата ѝ – хората знаят, че децата им са в сигурни ръце. „Защото за тях се грижат професионалисти – продължава директорката Колева – и всеки от тях пресъздава семейната среда, в която децата да се чувстват най-добре.“
Ако все пак се наложи да представя градината, Ваня Колева има какво да каже. Сбъднала детската си мечта, днес директорката вижда промяната у съвременните деца и се съобразява с това.
„Днешното дете – споделя наблюденията си Колева – е по-информирано, креативно и динамично. То e по-свободно и любопитно, може да се ориентира по-бързо в новостите, които излизат в сферата на технологиите, пътува повече с родителите си и дори може да коментира сюжетните линии във филми и сериали.“ Директорката осъзнава, че целият екип трябва непрекъснато да се усъвършенства и да се учи, за да бъде учителят по-добър всеки ден и най-вече да успява да вдъхнови децата. „В град като нашия, където населението е около 14 000 души, има недостиг на квалифицирани кадри за детските градини – обяснява Колева. – За моя радост, през последните няколко години постъпиха много млади хора, които имат желание да се посветят на децата и да се реализират в учителската професия.“ Повечето от тях са с висше образование, но с различна от педагогиката специалност. „Доста успешно ги мотивирах – казва тя. – Всички получиха квалификация „Предучилищна педагогика“. Някои от тях след това се ориентираха към училището или заминаха за чужбина. Останаха тези, които искат да работят с желание и любов към децата.“
С усета си за подходящите хора Колева поддържа екип, с който превръщат детската градина в място „слънчево, приказно и позитивно“. С мотото „Всички работим заедно, в това е тайната на успеха“ детската градина може да се похвали с множество инициативи, събития и проекти.
Една от тях е участието в Националната кампания за насърчаване на четенето. Възползват се и от двата проекта, свързани с книгите. Единият се казва „Маргаритка и разказвачът на приказки“, чийто създател Константин-Кирил Иванов сбъдва мечтата си да върне любопитството на децата към книгите. Благодарение на неговия проект във всяка група се четат приказки и стихчета от над 200 съвременни български детски автори. Децата се радват и слушат с удоволствие, защото пред тях книжката се разтваря от любим герой – като Бухалчо например. „Маргаритка“ е също много хубав проект, създаден от Вики от група „Мастило“ и Яна Липованска с любов към българските деца и с желание да чуят повече песни, да се срещат по-често с музиката и изкуството. Маргаритка присъства във всекидневието на децата и с приказка, песен или стих поддържа интереса към книгата и изкуството.
От екипа на ДГ „Здравец“ са си поставил и друга важна мисия. Опитват се да привлекат бащите към заниманията с техните деца. От февруари 2021 г. реализират проект „Грижата в ранното детство и ролята на мъжете“. Целта на дейностите по него е да се популяризира концепцията за грижовните мъже, така че от най-ранна възраст децата, и особено момчетата, да осъзнаят колко е важно да се грижат за себе си, за другите хора, за средата, която ги заобикаля. Проектът насочва вниманието на малчуганите и върху професиите, свързани с полагането на грижи в различни сфери от живота. Как те са включени в образователния процес в предучилищната и в началната училищна възраст и как повлияват върху по-нататъшния образователен/професионален избор на децата.
„Децата от нашата детска градина и техните бащи се включиха за трета поредна година в инициативата на асоциация „Родители“ – „Седмица на бащата“, която се проведе от 7 до 13 ноември 2022 г. –
продължава разказа за подкрепата на бащите Ваня Колева. – Националната кампания премина под името „Да бъдеш баща“ и бяхме приятно изненадани от голямата активност на татковците. Още от първата година те се включиха ангажирано. Успяхме да разчупим стереотипа, битуващ в малкия град, според който грижата за отглеждането и възпитанието на децата е отговорност само на майката. Горда съм да споделя, че тази година бащите на всички деца от една група направиха заедно къщички за птици, които поставиха на дърветата в двора на детската градина. Освен това участваха и в другите занимания, като рисуване, готвене, спортуване и игри. Предизвикателството към татковците „Безценно с татко“ доведе до много щастливи, удовлетворени и уверени деца.“
Усилията на екипа на ДГ „Здравец“ са насочени и към цялостно сътрудничество със семейството. Стремежът е родителите да бъдат по-подготвени за следващия етап от живота на своите деца – училищното образование. „Родителите имат чувство за принадлежност към институцията и я приемат като своя – казва Ваня Колева. – Често бабите и дядовците я наричат „детски дом“, както са я наричали преди години.“ Потвърждение за отдадеността на родителите е и участието им в кампанията „Аз избирам чаша за многократна употреба“ в партньорство с Обществения център по околна среда и устойчиво развитие. Семейството на едно от децата се включва в кампанията и за Деня на народните будители дарява иноксови чаши и купички за многократна употреба. Върху тях са гравирани с лазер картинки за идентификация на всяко дете. По този начин, освен че доставят радост на малчуганите, родителите се присъединяват към устойчивия процес за възпитанието им по отношение на природата и здравословния начин на живот.
В детската градина се обучават и деца с различна етническа принадлежност, които са приобщени успешно. Според директорката това се дължи и на ползотворния ефект от участието им в проект „Позитивна мултикултурна образователна среда – среда за активно социално приобщаване“ с партньор СНЦ „Алианс за регионални и граждански инициативи“. Още от 2014 г. с първия спечелен проект по ЦОИДУЕМ се използват като форма за работа на екипа с родителите и децата заедно т.нар. тематични ателиета в детската градина. С помощта и съдействието на родителите се осъществяват и всички екскурзии, занимания през ваканциите, туристически посещения. Тъй като Ихтиман е малък град, децата често правят туристически походи наоколо, организират спортни игри на близкия стадион. Когато времето позволява, излизат и извън града.
„Тази година посетихме китното село Чавдар с атрактивната пекарна „Прованс“ – разказва директорката. – Разгледахме фолклорния център, където децата се запознаха с местното културно наследство и участваха в интерактивен урок.
Децата и учителите от ДГ „Здравец“ вече възприемат като традиция посещенията си на Дома за стари хора в село Вакарел и ДЦДМУ „Антония Лафчийска“ в Ихтиман. Всяка година на
3 декември – Международния ден на хората с увреждания, Детската градина поздравява и жители на Ихтиман, които членуват в организацията към Съюза на инвалидите в България. В подготовката на посещението децата се възпитават в милосърдие, човечност и надежда. Затова и дарителските и благотворителните инициативи не са малко. Още в първия учебен ден вместо цвете децата дават пари, които се предоставят на засегнатите от есенното наводнение в село Каравелово. Средствата са предназначени конкретно за ДГ „Гина Кунчева“, филиал в Каравелово. Тази година от коледния базар се събират средства за закупуване на технически принадлежности за медицински апарат на едно от децата в градината.
Ваня Колева, за която 9-те години като директор изминават като 9 месеца, защото обича професията и децата, може да изброи още много събития и постижения на ръководената от нея образователна институция. Най-важното обаче не са многото проекти и програми, по които работят, а резултатът от тяхната реализация. А той се вижда от пръв поглед – по грейналите детски лица и широките усмивки на техните учители.

Your Image Description

Свързани статии:

Книгите ни учат на човечност Мястото на 4-годишните е в предучилищната Срещи с победители Сърцето в спорта ни тупти

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Региони

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Книгите ни учат на човечност

Next article

Пътища към успеха в училище

Next article
1,9 млн. евро за 15 наши фирми за иновации

Пътища към успеха в училище

56% от европейците искат повече пари за борба с кризата

Очакват предложения за университетски алианси

Нов ектопаразит по прилепи

Нов ектопаразит по прилепи

Последни публикации

  • Сп. „Педагогика“, книжка 3/2025, година XCVII
  • Сп. „Педагогика“, книжка 2/2025, година XCVII
  • Сп. „Педагогика“, книжка 1/2025, година XCVII
  • Сп. „Педагогика“, книжка 1s – Special Issue / 2025, година XCVII
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ НА СП.ПЕДАГОГИКА , ГОДИНА XCVI, 2024
  • Pedagogy, Number 9/2024, Volume 96
  • Pedagogy, Number 9s/2024, Volume 96
  • Pedagogy, Number 8/2024, Volume 96
  • Pedagogy, Number 7/2024, Volume 96
  • Pedagogy, Number 6/2024, Volume 96
  • Pedagogy, Number 5s/2024, Volume 96
  • Pedagogy, Number 5/2024, Volume 96
  • Pedagogy, Number 4/2024, Volume 96
  • Pedagogy, Number 3s/2024, Volume 96
  • Pedagogy, Number 3/2024, Volume 96
  • Pedagogy, Number 2s/2024, Volume 96
  • Pedagogy, Number 2/2024, Volume 96
  • Pedagogy, Number 1s/2024, Volume 96
  • Сп. „Педагогика“, книжка 1/2024, година XCVI
  • Annual contents
  • Сп. „Педагогика“, книжка 9/2023, година XCV
  • Pedagogy, Number 8/2023, Volume 95

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"