„80% от хората в активна възраст да имат основни цифрови умения и 20 милиона да са специалистите в областта на цифровите технологии, е амбицията ни до 2030 г.“, заяви българският еврокомисар Мария Габриел по време на пресконференция в Страсбург. Тя посочи, че към момента едва 54% от европейските граждани притежават основни цифрови умения. „С новия пакет от препоръки за подобряване на цифровите умения целим да подпомогнем преодоляването на предизвикателствата, пред които са изправени държавите членки в сферата на цифровото образование. Ключови за това са инвестициите, инфраструктурата и обучението“, каза още тя.
Българският еврокомисар представи пакет от препоръки към държавите членки на ЕС за подобряване на цифровите умения в сферата на образованието, като постави фокус върху ключовите фактори, допринасящи за успеха на цифровото образование в класните стаи и начините за подобряване на цифровите умения на преподаватели и ученици.
Препоръките са част от водещата инициатива на българския еврокомисар – Плана за действие в областта на цифровото образование, и са ключови за изграждането на Европейското образователно пространство до 2025 г. Целта е да подпомогнат достъпа на европейските граждани до висококачествено и приобщаващо цифровото образование и обучение. Двете препоръки са изготвени въз основа на консултации и структурни диалози, проведени с всички държави членки през 2022 г. Те ще допринесат за създаването на високоефективна цифрова екосистема, включваща инфраструктура, оборудване и съдържание, и подкрепят цифровите умения и компетентности на преподавателите и учениците. Тези два приоритета изискват добра координация и сътрудничество на местно, национално и европейско равнище.
„Представените препоръки са основата и двигателят на съвместната ни работа с държавите членки, с преподаватели, ученици и образователни институции за осигуряването на висококачествено и достъпно цифрово образование и обучение. През следващите месеци ще създадем експертна група на високо равнище с представители от всички държави членки, която да подпомогне успешното изпълнение на препоръките“, заключи тя.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg