Физико-технологичният факултет към Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ вече може да се похвали със собствен Клуб на предприемача. Деканът на Факултета проф. д-р Невена Милева споделя, че целта му е да се превърне в средище за креативно мислене и изграждане на лидерски умения, за подкрепа на стартиращи бизнес идеи. Ще се организират срещи с представители на успешно развиващ се бизнес, за да запознават студентите със своя опит. Създаването на формацията е свързано с модернизацията на висшето образование и с обучението на студентите за придобиване на предприемачески умения.
Ръководител на Клуба е д-р Меги Дакова. В него участват студенти от двете бази на Факултета в Пловдив и Смолян. Те ще имат възможност да посещават курсове по комуникативни стратегии, предприемачес-
тво, лидерство, креативни умения, дигитална креативност и презентационни умения. Обученията на младите специалисти ще имат практико-приложен характер, с по-малко теоретична част. Акцентът е върху учене чрез практика – чрез „търсене“ и чрез „правене“.
В базата на Физико-технологичния факултет на ПУ в Смолян е подредена ретроекспозиция на тема „Звукотехниката – вчера, днес, утре“. Идеята за нея е на ас. инж. Димитър Недев, който я осъществява заедно с инж. Кирил Киранов.
„По време на учебния процес със студентите разработваме редица съвременни устройства. Учим, докато правим. Решихме, че ще им е интересно да познават и по-стари, ретроустройства, с които техните баби, дядовци и родители са слушали музика“, споделя доц. д-р Слави Любомиров – заместник-декан на Факултета. Устройствата в експозицията са дарение от двамата преподаватели и от частни лица, в това число и студенти от Факултета. Реставрирането на апаратурата е осъществено с лични средства. Показан е експонат, разработен от студенти – реставриран е тунер в УКВ обхват и усилвател. В него има вложени съвременни електронни елементи и това е пример за студентите как може да се вдъхне нов живот на ретротехника с модерни технически средства. Най-старият модел в изложбата е от 1956 г., а „най-младият“ – от средата на 80-те години на миналия век. Експозицията може да се разгледа във фоайето на сградата на Физико-технологичния факултет в Смолян до края на юни.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg