"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Pedagogika-Pedagogy
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Pedagogika-Pedagogy
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2023 Брой 23, 2023

Как се грижа за своето здраве

В СУ „Владимир Комаров“ – Велико Търново, се предлага целодневна организация до VII клас

Стела Маринова от Стела Маринова
07-06-2023
in Брой 23, 2023
A A
В рамките на иновативния STEM урок на тема „Как се грижа за своето здраве“ второкласниците решават кръстословици
и правят плодови шишчета

Второкласниците в СУ „Владимир Комаров“ участват в иновативен STEM урок на тема „Как се грижа за своето здраве“. Той е подготвен от Марияна Стоянова – старши учител в начален етап.
В рамките на два учебни часа, използвайки интерактивни методи и инструменти, малчуганите изпълняват различни задачи. Преди това са разпределени в пет екипа: кожа, очи, език, уши и нос. Първата задача на второкласниците е решаването на кръстословица. Преподавателката им задава различни въпроси, свързани с темата на урока („Очите са органи на нашето…“ или да посочат храни, които са източник на витамини). Децата трябва да дадат верен отговор, внимавайки предложението им да съвпада с броя на дадените кръгчета в кръстословицата.

„Да се грижим за нашето здраве“, „да пазим сетивните органи“, „да се храним здравословно“, „да спортуваме“, „да пазим хигиена“, „да се разхождаме“ са само част от отговорите на учениците на въпроса „Какво означава да живеем здравословно“. За втората задача от урока всяка група трябва да направи предложение и в края на часа да провери дали първоначалната ѝ хипотеза е била правилна.
Съвети към децата за спазване на лична хигиена, за да бъдат здрави, отправя с видео д-р Стоянова от Втора клиника по инфекциозни болести във Варна. Сред тях са: да си мият ръцете често, да си мият зъбите редовно, да се къпят редовно, да ходят с чисти дрехи, да се спазва хигиена на съня и да не се облъчват постоянно от електронни устройства. Експерт от Регионалната здравна инспекция – Велико Търново, пък запознава учениците с препоръките за здравословен избор на храни и пирамидата за здравословно хранене. Тя раздава на участниците в открития урок и издадената от РЗИ – Велико Търново, образователна книжка „Здравословното хранене – ключ към добро здраве и успех в училище“. Пособието включва основните 12 препоръки за здравословно хранене и тест за оценка.

В рамките на урока второкласниците гледат клипчета от състезание на своите съученици Сашко и Гошко, които тренират борба и печелят медали. Всички деца разказват какви спортове тренират, а след това посочват какви други дейности осигуряват физическа активност.
Изкуството също е част от иновативния урок. Едно от упражненията е свързано със слушане на песен за спорта, а друго – с прочит на стихотворение и поставяне на подходящо заглавие.
Марияна Стоянова подготвя и табла с храни, на която слага ябълка, чипс, шоколад, вафла, а учениците трябва да кажат коя от тях е най-подходяща за междинна закуска в 10 часа. Децата бързо избират ябълката заради витамините, на които е богата. След това старши учителят раздава пакетирани храни, за да могат ученици да открият къде на тях има информация за срока на годност, за който трябва да внимават, когато пазаруват.

Малчуганите си правят и плодово шишче с ябълка, банан, портокал и киви, без да забравят да си сложат ръкавици, за да спазват хигиенните норми. Преди това обаче всяка група, използвайки знанията си за таблицата за умножение, изчислява колко ще им струва.
В края на урока класът прави табло за здравословния живот, залепяйки изрезки с различни дейности, свързани с храненето, хигиената, дневния режим, спорта и закаляването. С тях учениците проверяват дали хипотезите им са правилни. Преподавателката Стоянова представя и интерактивна книга, изработена с помощта на родителите им, която второкласниците трябва да озаглавят.

Урокът се провежда в изградения по Националната програма „Изграждане на училищна STEM среда“ STEM център „Автоматика“. Той подпомага изпълнението на иновативния проект „Креативна интерактивност в технологичната образователна среда“, който е с четиригодишен период на реализация (2021 – 2025). „Иновацията е насочена към учениците от I до VII клас. Ориентирана е към практическото приложение на знанията, формирането на меки умения на XXI век у тях, да се научат да комуникират и творят в неформална среда“, обяснява пред „Аз-буки“ директорът Янаки Лазаров. Като част от иновацията учителите внедряват методи като проектно базирано и проблемно базирано обучение, „обърната класна стая“, игровизация, учене чрез правене и преживяване, усвояване на умения за презентиране.

Дейностите по проекта се провеждат и в рамките на разнообразни извънкласни и проектни дейности, които допринасят за привличането и задържането на децата в училище. Сред клубовете по интереси са тези по роботика и народни танци. „Децата са доволни. Ангажирани са през целия ден. Това е много важно и за самите родители. Ние сме от малкото училища във Велико Търново, ако не и единственото, което предлага целодневна организация до VII клас. Това означава, че родителят може да бъде напълно спокоен, че детето му си е написало домашните и е включено в извънкласни дейности“, заявява директорът.

Ръководството на СУ „Владимир Комаров“ планира STEM център „Автоматика“ да бъде надграден със средствата по Националния план за възстановяване и устойчивост и да прерасне в STEАM среда, включвайки и изобразителното изкуство. Ще бъдат изградени и технологични стаи по природните науки.
През настоящата учебна година в СУ „Владимир Комаров“ се обучават около 200 деца от I до XII клас. „Започнахме учебната 2022/2023 г. с 43 нови деца. Това е много добра тенденция, защото е повече от 20% увеличение на нашите ученици – казва Янаки Лазаров. – Училището е в краен квартал на Велико Търново и приемът се реализира по-трудно. Когато започнахме да записваме в защитената специалност „Автоматизация на непрекъснати производства“ през 2018/2019 г. и две години по-късно – в „Автоматизирани системи“, учениците бяха около минималния брой, а сега VIII и IX клас са малко над минимума.“ Директорът е оптимист, че броят на учениците ще нараства. Той споделя, че след великденските празници татко на бъдещ първокласник идва в училището с желание да запише детето си.

Кандидат-гимназистите ще могат да се насочат и към нова специалност. Великотърновското училище
ще бъде първото в страната, което предлага обучение в специалност „Сътрудник социални дейности – социална работа с деца и семейства в риск“ от професионално направление „Социална работа и консултиране“. Паралелката ще бъде за 26 ученици, които ще изучават специализирани предмети, като професионална етика, детска психология, семейна педагогика, социално законодателство.

„Имаме уговорката със Стопанския факултет на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ за осигуряване на преподаватели по специализираните предмети. Те ще бъдат външни лектори – обяснява директорът. – Като заявихме желанието си за специалността, родители приеха присърце новината, че ще има и преподаватели от Университета. Това е много добре за имиджа на училището.“ Лазаров допълва, че на четвъртия етаж вече е обособен кабинет с интерактивна дъска за новата паралелка. Допълнителен стимул за кандидат-гимназистите са стипендиите от 100 лв., които се отпускат на всеки с успех над 5,50.
В СУ „Владимир Комаров“ има 22 учители, които работят по много проекти. Инженерите тази година печелят два проекта на стойност 10 000 евро. Единият е за изграждане на хибридна система за производство на електроенергия. „Трудно беше за тях, защото за първи участват в такъв конкурс. Разписаха предложението си, защитиха идеята си. Не е лесно, но съм им много благодарен, защото не се отказват. В момента чакаме становище от Община Търново, защото сме общинско училище, а проектът е свързан с изграждането на система в двора ни и поставяне на слънчеви панели“, казва Лазаров. Системата ще бъде за демонстрация как се преобразува енергията. Ученици, учители и родители имат възможност да се информират за случващото се в школото благодарение на социалните мрежи. „Учителите публикуват всичко в тях, за да не остава неща скрито зад стените на училището. Хубаво е родителите да видят, че техните деца са оценени и забелязани, дори да не става дума за олимпиади и състезания“, смята директорът.

За първа година се издава и училищен вестник. Той се прави от ученик в XI клас, който ще обучи и по-малките, за да не спира инициатива, след като той завърши. Засега изданието е само на хартия, но вече се обмисля и публикуването му онлайн.

Your Image Description

Свързани статии:

Генерална репетиция Шампиони в спорта и в учението Мария Ризова, директор на Неделно училище „Българче“ в Дубай: Школото ни е духовно средище за цялата българска общност в ОАЕ Кой чете най-добре

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Маршрути

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Мария Ризова, директор на Неделно училище „Българче“ в Дубай: Школото ни е духовно средище за цялата българска общност в ОАЕ

Next article

Да възхитиш фирмите с професионална подготовка

Next article
Да възхитиш фирмите с  професионална подготовка

Да възхитиш фирмите с професионална подготовка

Професията отваря врати  за успешна реализация

Професията отваря врати за успешна реализация

В храма на просветата

В храма на просветата

Последни публикации

  • Сп. „Педагогика“, книжка 3/2025, година XCVII
  • Сп. „Педагогика“, книжка 2/2025, година XCVII
  • Сп. „Педагогика“, книжка 1/2025, година XCVII
  • Сп. „Педагогика“, книжка 1s – Special Issue / 2025, година XCVII
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ НА СП.ПЕДАГОГИКА , ГОДИНА XCVI, 2024
  • Pedagogy, Number 9/2024, Volume 96
  • Pedagogy, Number 9s/2024, Volume 96
  • Pedagogy, Number 8/2024, Volume 96
  • Pedagogy, Number 7/2024, Volume 96
  • Pedagogy, Number 6/2024, Volume 96
  • Pedagogy, Number 5s/2024, Volume 96
  • Pedagogy, Number 5/2024, Volume 96
  • Pedagogy, Number 4/2024, Volume 96
  • Pedagogy, Number 3s/2024, Volume 96
  • Pedagogy, Number 3/2024, Volume 96
  • Pedagogy, Number 2s/2024, Volume 96
  • Pedagogy, Number 2/2024, Volume 96
  • Pedagogy, Number 1s/2024, Volume 96
  • Сп. „Педагогика“, книжка 1/2024, година XCVI
  • Annual contents
  • Сп. „Педагогика“, книжка 9/2023, година XCV
  • Pedagogy, Number 8/2023, Volume 95

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"