"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Pedagogika-Pedagogy
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Pedagogika-Pedagogy
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2023 Брой 31, 2023

Летни приключения в библиотеката

Народно читалище „Просвета 1888“ в Поморие организира училище за деца през ваканцията

Диляна Кочева от Диляна Кочева
02-08-2023
in Брой 31, 2023
A A
Деца от различни възрасти намират своите занимания в лятното училище
в библиотеката на Народно читалище „Просвета 1888“ в Поморие

Детският отдел към библиотеката в НЧ „Просвета 1888“ в Поморие организира лятно училище. Заниманията се провеждат всеки вторник и четвъртък между 14 и 16 часа. Срещите в света на героите от приказките започват в средата на юни и приключват в края на август. Ограничения за броя на участниците няма. Не е необходимо и предварително записване. Единственото условие е децата да са на възраст между 5 и 14 години.

„При нас идват посетители на различна възраст. Всеки иска да се занимава с различно нещо. Обикновено по-големите сядат пред компютъра, а с по-малките редим пъзели, четем приказки и решаваме гатанки“, разказва пред в. „Аз-буки“ библиотекарят в Детския отдел на Читалището Веселина Христова. Пъзелите не са обикновени илюстрации, а са със забележителностите на Поморие. Сред тях са Античната куполна гробница, храмът „Свето Рождество Богородично“, старата сграда на читалище „Просвета 1888“ и изглед на старите поморийски лодки. След нареждането на пъзела, разбира се, следва и разказ за конкретната културна или историческа забележителност – коя е и с какво е известна. За най-малките посетители пъзелите са с герои от приказки. А наградата за всеки, който се справи, е възможността да чуе конкретната приказка. По този начин децата се мотивират по-бързо да решат предизвикателството, за да могат след това да получат и награда.

„Някои от децата при нас много обичат да рисуват любими герои от детски приказки или филмчета“, допълва Хрис­това. За тях са осигурени необходимите материали – листове, бои, флумастери, а образецът, по който да рисуват, се взима от интернет. В библиотеката разполагат и с предварително принтирани модели на любими приказни герои, като Червената шапчица, Спящата красавица, Мечо Пух, Пинокио и много други.

„Откакто сме започнали, на всяко занимание се събират над 10 деца. Повечето са поморийчета, но има и много малчугани, които са дошли през лятото“, казва Веселина. За заниманията научават от страниците на Община Поморие и на НЧ „Просвета 1888“ в социалните мрежи. Често организират и творчески работилници, където малчуганите изработват книгоразделители и различни предмети от хартия. В края на август най-редовните и старателни посетители на лятното училище ще получат награда – съвременна и интересна детска книжка.

„Не са малко и децата, които идват в библиотеката ни, за да четат произведения от списъка със задължителната литература от училище за лятото. Сядат удобно на барбарона и заравят нос в книгата“, споделя моята събеседничка. Вместо у дома деца избират цветната и творческа атмосфера на библиотеката в морския град, за да се потопят в света на приказните герои. Обстановката там наистина е приказна – базата е нова и модерна, а броят на книгите, сред които могат да избират – респектиращ.
„Всяка година се опитваме да купим най-новите заглавия. Обновяваме фонда си постоянно, а колкото до списъка със задължителната литература в училище – нямаме книга, която да липсва“, допълва Христова. Освен на български имат и произведения на английски и на руски. В Поморие има много рускоговорящи семейства, така че не е рядкост в библиотеката да идват да търсят книги украинчета и русначета. За много от тях българският език е все още непознат. Затова възможността да се докоснат до книга на родния си език, е удоволствие, а времето в лятното училище – възможност за нови запознанства, а защо не приятелства за цял живот.

Заниманията в библиотеката се провеждат от миналата година, но през настоящата интересът е много по-голям. Някои от децата идват сами, а други са придружени от родител, баба или дядо.
„В Поморие имаме четящи деца. През годината също идват много ученици, които работят по проект, възложен в училището. Разбира се, някои от малките ни посетители идват и заради компютрите“, разказва Веселина. През учебната година в библиотеката се отбелязват и много празници и различни събития. Читалището работи в тясно сътрудничество както с двете училища в Поморие – Средното училище „Иван Вазов“ и Професионалната гимназия по туризъм „Алеко Константинов“, така и с ДГ „Детелина“. Редовно се организират работилници за изработване на мартеници, тематични сезонни картички, коледни играчки и много други.

Задължително в края на I клас в библиотеката организират и тематичното събитие „Вече съм читател“. Тогава раздават безплатна читателска карта със срок една година за всеки ученик, който завършва I клас и вече може да чете. Това стимулира малките ученици да се върнат отново в библиотеката, за да вземат още книги, които да прочетат на място или у дома. Традиционно отбелязват и годишнини на български писатели. В Поморие всяка година се провеждат „Яворови дни“, а в близост до Лятното кино има негов паметник. Малко известен факт от биог­рафията на поета е, че през 1899 г. Пейо Яворов започва работа като телеграфист в пощата на Анхиало (старото име на Поморие). Живее под наем в къща на брега на морето, а поморийските скали му служат за вдъхновение. Затова днес ги наричат Яворови скали. В библиотеката организират и срещи с детски писатели, които представят пред публика новите си книги. Традиционно организират и събитие под надслов „Читател на годината“, когато отличават малчуганите, които са прочели най-много книги през календарната година.

Веселина Христова работи от две години в библиотеката в Поморие. По образование е филолог. За кратко е била учител по български език и литература. „Децата трябва да започнат да четат от най-ранна възраст. Любовта към книгите се създава първо у дома, а след това – в училище“, разказва тя. Посочва, че в I клас интересът към книгите е много голям, но в VII – VIII клас рязко спада.

В практиката си е срещала и много находчиви родители, които настояват децата им да четат. Идват и избират книги за децата, прибират се у дома и четат с тях. Ако родителите дават такъв пример у дома, вероятността и децата им да заобичат книгите, е много по-голяма.

„Моите наблюдения са, че на днешните деца всичко бързо им омръзва. Във времето, в което живеем, младите хора са свикнали да получават всичко наготово и много бързо“, разказва тя. Затова е много важно у тях да се създава желание да четат от най-ранна възраст. „И трябва да се чете не само по задължение, но и за удоволствие“, завършва разговора Веселина Христова.

Your Image Description

Свързани статии:

Приз „Пробуда“ за учители зад граница Иван Шишиев, фотограф: Основната задача на учителя е да превърне учениците в личности Разписват използването на изкуствения интелект в клас Тенис навсякъде със Сесил Каратанчева

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Извън часовете

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Азбукарчетата от Кьолн се връщат в клас

Next article

Полизахаридите и как те влияят върху имунитета

Next article
Полизахаридите и как те влияят върху имунитета

Полизахаридите и как те влияят върху имунитета

България залага на иновации

България залага на иновации

Медицинският в Пловдив с нов модерен корпус

Медицинският в Пловдив с нов модерен корпус

Последни публикации

  • Сп. „Педагогика“, книжка 3/2025, година XCVII
  • Сп. „Педагогика“, книжка 2/2025, година XCVII
  • Сп. „Педагогика“, книжка 1/2025, година XCVII
  • Сп. „Педагогика“, книжка 1s – Special Issue / 2025, година XCVII
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ НА СП.ПЕДАГОГИКА , ГОДИНА XCVI, 2024
  • Pedagogy, Number 9/2024, Volume 96
  • Pedagogy, Number 9s/2024, Volume 96
  • Pedagogy, Number 8/2024, Volume 96
  • Pedagogy, Number 7/2024, Volume 96
  • Pedagogy, Number 6/2024, Volume 96
  • Pedagogy, Number 5s/2024, Volume 96
  • Pedagogy, Number 5/2024, Volume 96
  • Pedagogy, Number 4/2024, Volume 96
  • Pedagogy, Number 3s/2024, Volume 96
  • Pedagogy, Number 3/2024, Volume 96
  • Pedagogy, Number 2s/2024, Volume 96
  • Pedagogy, Number 2/2024, Volume 96
  • Pedagogy, Number 1s/2024, Volume 96
  • Сп. „Педагогика“, книжка 1/2024, година XCVI
  • Annual contents
  • Сп. „Педагогика“, книжка 9/2023, година XCV
  • Pedagogy, Number 8/2023, Volume 95

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"