Профилираната природо-математическа гимназия „Акад. Иван Ценов“ във Враца е училище с над 50-годишни традиции. Доказано през годините е качественото образование, което възпитаниците на гимназията получават. Резултат от него са отличните представяния на национални и международни олимпиади, състезания и турнири по различни учебни предмети.
Успехите са факт благодарение на непрестанния труд на висококвалифицираните ни и опитни учители заедно с търсещите нови знания амбициозни ученици и разбира се, с подкрепата на техните родители“, категорична е Татяна Василева – директор на гимназията.
Доказателство за думите ѝ са последните отлични резултати на НВО и ДЗИ през тази година. С пълна шестица на ДЗИ по български език са трима ученици, а на втори и трети ДЗИ по различните предмети са седем. Врачанската математическа гимназия е с 23-ти резултат в класацията на училищата в България според ДЗИ по български език и литература. В същото време, в класацията според втория ДЗИ по математика – профилирана подготовка, училището е с 6-и резултат в страната. Изключителен успех през последната учебна година е званието лауреат на две олимпиади – по български език и литература и по география и икономика, което получи ученикът Стивън Василев.
На НВО по математика с максимален резултат от 100 точки тази година са шестима ученици от гимназията. Трима от тях са седмокласници и трима – десетокласници. На външното оценяване по български език и литература след VII клас средният резултат на възпитаниците на гимназията е 80,25 точки при средно за страната 55,03 точки, което отрежда на гимназията 34-то място в страната. По математика средният резултат в училището е 73,80 точки и е два пъти по-висок от резултата за страната – 35,29 точки. Така гимназията се класира на 18-о място от общо 1735 училища.
На НВО след Х клас средният успех на училището по български език и литература е 71,25 точки при 49,44 точки за страната, а по математика е 59,81 точки за гимназията при 34,50 точки на национално ниво.
В момента в ППМГ „Акад. Иван Ценов“ се обучават 705 ученици от V до XII клас. В съответствие с изискванията на времето за задълбочаване на връзката между образователната система и реалния икономически живот, за пета година в гимназията има професионална паралелка, професия „Приложен програмист“. Нейните възпитаници участват активно във всякакви извънкласни форми – конференции, състезания, гостуват във висши учебни заведения. Заемат призови места на различни национални състезания и постигат сериозни резултати в областта на програмирането и информационните технологии.
Много са успехите и в сферата на природните науки. Заетите призови места на състезанията по физика нареждат гимназията сред най-добрите в страната. Редица са изявите и в областта на биологията, географията, химията и обществените науки, като учениците печелят призови места на национални олимпиади и състезания, участват в конференции, конгреси и др.
„Освен в науката нашите ученици показват разнородните си таланти и в литературата, изкуствата и спорта“, казва Татяна Василева. Те печелят призови места на национални конкурси за поезия, за есе, на фотоконкурси. На националния кръг от състезанието „Ключът на музиката“ са в топ 10. Участват в различни извънкласни форми – артателие, клуб по народни танци, мажоретен състав и инициативи, организирани от Регионалната библиотека, Историческия музей, читалището, Дома на науката и техниката и др.
Гимназията е водеща и в областта на спорта и туризма. Отборите по волейбол и футбол заемат първите места на Ученическите игри. В гимназията действат два клуба по туризъм.
Учениците на ППМГ работят активно и по европейски проекти и програми. Съвместно с партньори от различни държави те обменят опит, добри практики и дискутират по различни теми, касаещи екологията, работата на Европейския парламент и европейското законодателство. Екип ученици от гимназията безапелационно заемат първо място в конкурса „Моята предприемаческа идея за област Враца“, което им донася като награда пътуване до Брюксел. През 2022 г. с проекта „Мост към моята Европа“ училището печели тригодишен проект по програма „Жан Моне“ – инициативи за запознаване с Европейския съюз, част от програмата „Еразъм+“. Заедно с това за поредна година гимназията участва в програмата за училище посланик на Европейския парламент. През ноември предстои пътуване на екип от 20 ученици и двама ръководители до Европейския парламент в Страсбург за участие в състезанието „Евроскола“.
Европейски знак за качество получават приключилите през миналата учебна година два училищни eTwinning проекта. Техните координатори са удостоени с наградата за успешно реализирани дейности. След присъждането на знака за качество двата проекта и техните екипи получават специално място на Европейската училищна образователна платформа.
ППМГ „Академик Иван Ценов“ е акредитирана със знака Competent STEM School Label. STEM School Label е инициатива на Scientix в рамките на Европейската училищна мрежа. Scientix е общност номер едно за научно образование в Европа. Тя има за цел да насърчи и подкрепи сътрудничеството в цяла Европа между учители по STEM, изследователи в образованието, политици и други заинтересовани страни в образованието, за да вдъхнови учениците да преследват кариера в областта на науката, технологиите, инженерството и математиката (STEM).
„За да бъде постигнато всичко това, освен труд и постоянство е необходима и модерна материална база“, допълва още директорката.
Кабинетите са със съвременно технологично оборудване. Всички класни стаи в училището са оборудвани с интерактивни дисплеи. Това позволява чрез прилагане на технологии и с използването на разнообразна информация от различни източници учениците да усвояват нови знания и да обогатяват уменията си. Във връзка с бързо развиващата се технологична среда и дигитализацията на образователния процес в училище непрекъснато се обновява IT оборудването, използват се динамични софтуери, електронни ресурси, облачни технологии, електронни платформи и приложения, интерактивни техники на преподаване, които поставят ученика в нова среда – не само като обект, но и като активен участник в обучението.
За повишаване качеството на обучението в гимназията се работи постоянно с подкрепата на Министерството на образованието и на Община Враца. В момента се строи ново крило на училището, което трябва да бъде готово до август 2024 година. Изграждането му става възможно благодарение на спечелен проект на Общината по Програмата за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища на МОН. Стойността на проекта е близо 1,6 млн. лв.
В новото крило ще има класни стаи за учениците от V, VI и VII клас, както и конферентна зала със STEM пространство. Предстои изграждането и на асансьор, който ще осигури достъпна среда. Проектът включва също възстановяване на вертикалната планировка на двора, както и изграждането на класна стая на открито.
С изпълнението на този проект ще стане възможно реализирането на още един приоритет, поставен пред училището – преминаването на едносменен режим на обучение. Очаква се това да се случи през учебната 2024/2025 година. В момента гимназията е единственото училище от община Враца, в което се учи на две смени.
„Преминаването на една смяна ще осигури на нашите ученици повече време за подготовка, за посещение на различни извънкласни форми, както и за пълноценна почивка – изтъква Татяна Василева. – Това ще повиши още качеството на образованието в училище и ще доведе до нови успехи на неговите възпитаници.“
Но по пътя към успехите има и проблеми, чието разрешаване е ежедневно предизвикателство, подчертава директорката. На първо място е финансирането на математическите и природо-математическите гимназии, което не е достатъчно и не е съобразено със спецификата на училищата. Трябва да се увеличат сумите в стандартите за институция, паралелка и ученик и допълващият стандарт за ученик в паралелките за профилирана подготовка, и най-вече по предметите „Информатика“ и „Информационни технологии“, които се делят на групи.
Не по-малък проблем, пред който гимназията е изправена, е и кадровата обезпеченост с учители по определени предмети – математика, информатика и компютърни науки. Тъй като се държи изключително много на качеството на образованието, са необходими висококвалифицирани учители, които да преподават. В по-малките градове в страната липсват достатъчно преподаватели по професионална подготовка по компютърни и технически науки, които имат инженерно образование и педагогическа правоспособност. Младите хора, които завършват, предпочитат да работят в IT сектора, където възнагражденията са в пъти по-високи от учителската заплата.
Липсва и достатъчна възможност за стажуване на учениците от професионалната паралелка. Софтуерните компании в града разполагат с ограничен брой места и изпитват затруднение при приемането на ученици за практическа подготовка. Педагогическият екип на гимназията се надява с развитието в сектора този проблем скоро да бъде разрешен.
Не на последно място е проблемът за недостатъчната взаимовръзка между висшите учебни заведения и природо-математическите гимназии в малките градове. Гимназията работи със Софийския университет, Техническия университет в София и Великотърновския университет по стажантски програми, обучения на ученици, състезания. Университетските преподаватели обаче работят предимно с учениците от XII клас за кандидатстудентските изпити. Трябва по-активно да се работи в посока подготовката на учениците за олимпиади и състезания и професионалната им ориентация и реализация в живота.
„Ние, учителите и ръководството на Врачанската природо-математическа гимназия, сме наясно, че успехите, както в миналото, така и днес, вдигат високо летвата на очакванията. И затова не жалим време и усилия, за да поддържаме престижа на училището сега и за в бъдеще. И го правим. Ежечасно и ежедневно. Последователно и отговорно. Заедно с нашите ученици реализираме успешен модел, доказал се във времето – „Заедно работим, заедно се учим, заедно се радваме на успехите“, допълва в заключение Татяна Василева.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg