Стоян СТОЯНОВ
Над 576 млн.лв. ще бъдат вложени до 2026 г. за изграждането на STEM центрове във всяко българско държавно и общинско училище. Преди дни МОН запозна на нарочна среща директорите на училищата със стъпките за изграждането на новата технологична среда. На нея и на прилагането на новаторски методи на преподаване се разчита да насочат естественото детско любопитство в областта на природните науки, математиката и технологиите, които ще са определящи за бъдещото развитие. И това ще се превърне в основа за създаването на ново поколение изследователи в науката и технологични предприемачи, които да създават полезни продукти и услуги, работни места и брутен национален продукт.
Но затова е важно и каква среда ще бъде изградена за реализацията на тези нови поколения. А възможности за финансиране на научни изследвания и последващото им включване в икономическия оборот има и на национално, и на европейско равнище.
Например през март започва кандидатстване по процедура за изграждане на мрежа от 12 цифрови и иновационни хъбове по Програмата за научи изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация. Бюджетът на Програмата е 2 млрд. лв., които, ако бъдат инвестирани разумно и справедливо, могат да развият продуктивна и взаимоизгодна връзка между науката и бизнеса в България. Да съхранят и развият научния потенциал на страната, технологичната база на изследователските структури и работещи връзки с бизнеса. И така да предложат подходяща среда за онези учени и предприемачи, които ще проходят в училищните STEM центрове.
Дано и двата процеса да бъдат управлявани ефективно, защото другото ще бъде отчитане на участие и станалото нарицателно „усвояване на средства“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg