„Осигуряването на качествено образование за всяко дете е основен приоритет за екипа на Министерството на образованието и науката.“ Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков пред представители на фондация „УниКредит“ и глобалната образователна мрежа Teach For All (TFA). Те обявиха нова фаза на своето сътрудничество с тригодишно партньорство на стойност 5,5 милиона евро. Целта е да насърчат идеята за равно и качествено образование на всички деца в Европа.
„Все повече компании трябва да обърнат внимание на образованието и да го подкрепят, защото то е най-важно за бъдещето на България“, каза министърът и приветства организациите за техните инициативи. За България партньор на Фондацията е „Заедно в час“, чиито учители работят основно в училища с ученици от уязвими групи и използват различни инструменти, за да ги мотивират да посещават училище. Планира се с финансиране от 2,5 млн. евро да се разшири подкрепата за учителите в цялата система през следващите три години, което ще засегне повече от 35 000 ученици в над 780 училища, посочиха от Фондацията.
В България ще се работи и за засилване на програмата „Училища за пример“ за развитие на директори, опитни учители и начинаещи учители, както и за разработване на висококачествено дигитално съдържание за учители, с което да имат достъп до съвременни педагогически инструменти.
Министър Цоков посочи, че партньорството на МОН със „Заедно в час“ в подготовката на млади учители е изключително ценно, особено за децата от уязвими групи и приобщаването им в училище. Той открои приноса им за подготовка на учители по проекта „Млади таланти в образованието“.
Министърът отбеляза още, че в България основното предизвикателство е увеличаващата се ножица в успеха на децата – има малко ученици с високи резултати и много ученици с ниски резултати, особено от уязвими групи. Затова подкрепата на проекти, свързани с ученици от уязвими групи, които финансира Фондацията, е много важна. Той отбеляза проекта на „Образование без граници“ (за обучение по математика в прогимназиален етап), благодарение на който учителите могат да изработят образователни ресурси, които да станат достъпни за всички ученици чрез платформата „Дигитална раница“. Важна е и подкрепата за получаване на по-високо образование и професионална квалификация, включително във висшето образование, заяви министър Цоков. „От няколко месеца подготвяме и задълбочени анализи на резултатите на учениците, за да преодолеем образователните неравенства“, обясни още той.
Новото партньорство на „УниКредит“ и глобалната образователна мрежа Teach For All (TFA) ще се фокусира към 6 държави, в които Банката оперира: Италия, Германия, Австрия, България, Румъния и Словакия.
„Щастлива съм, че имаме възможност да продължим партньорството си със „Заедно в час“. В рамката на изминалото време вече сме реализирали общи инициативи, като над 25 колеги от „УниКредит Булбанк“ са ментори и ролеви модели и подпомагат съвместната ни работа в полза на децата. Стартът на новото ни партньорство ще награди всичко постигнато до момента – не само чрез финансовата подкрепа, а и чрез още по-активно ангажиране на наши колеги като доброволци“, каза Цветанка Минчева – главен изпълнителен директор на „УниКредит Булбанк“ по време на събитие, посветено на партньорството между двете организации.
В представянето се включиха още Наталия Митева – зам.-министър на образованието и науката, Андреа Орсел – председател на фондация „УниКредит“, Уенди Коп – съосновател и главен изпълнителен директор на Teach For All, Траян Траянов – изпълнителен директор на фондация „Заедно в час“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg