„Слънчева класна стая“ отвори врати в 3. ОУ „Д-р Петър Берон“ в Монтана. Новият кабинет на открито предоставя възможности за алтернативни методи за учене сред природата. Обзавеждането му не е статично, а бързо и лесно трансформиращо се, т.е. за нула време и без никакъв проблем от кабинет по рисуване може да се превърне в сцена за училищен концерт например.
„Появата на слънчевата класна стая е осъществената мечта на всички нас – ръководство, учители, ученици и родители. От есента тя ще кипи от живот постоянно. Към момента само седмокласниците успяха да ѝ се порадват за малко, преди да излязат във ваканция“, казва за „Аз-буки“ директорката на училището Людмила Крумова.
Откриването на новото образователно пространство се превръща в празник. Под надслов „Нощ на литературата“ учениците от начален и прогимназиален етап избират любим откъс от книга, която да прочетат изразително пред публика.
Педагогическият колектив си е поставил за цел да насърчава четенето сред учениците, затова и подобни инициативи при тях не са рядкост. Да приобщиш децата към литературата и четенето, да възпитаваш у тях любов към книгата, не е лесна задача, но когато има желание, винаги има и начин. За целта
в училището има разположени кът за четене и отдих в междучасията на втория етаж в сградата.
А сега благодарение на слънчевата стая на открито това вече може да се прави и сред природата.
Появата на новото образователно пространство, разбира се, има своята предистория. Миналата учебна година учениците от начален етап на обучение заедно със своите родители решават да облагородят дворното пространство и да направят своя собствена билкова градина. От една страна, искат да направят нещо заедно, а от друга – да оставят следа след себе си. Дейностите се осъществяват в рамките на целодневната организация на учебния ден и с помощта на учителите им. Така, грижейки се за билките, децата всеки ден научават нови неща.
„Освен това в по-топлите месеци на всички ни се иска да прекарваме колкото се може повече време навън. Обмисляхме различни варианти и така всички заедно се обединихме около идеята да направим класна стая на открито“, обяснява моята събеседничка.
Средствата за слънчевата класна стая са отделени от бюджета на школото, а дървеният материал е дарен от родителите. Освен с материали татковците помагат и с труд по време на строителната дейност. Крумова уточнява, че идеята им е с времето тя да се разширява и през новата учебна 2024/2025 г. да направят още лехи и места за билки и зеленчуци.
Колективът на школото се гордее и с това, че са успели да спасят от забвение и черната дъска от основаването на училището. Днес тя е реновирана и краси новото образователно пространство. Разбира се, има и още две – на едната може да се пише с тебешир, а на другата – с маркер.
Самото име – „Слънчева класна стая“, е избрано по много интересен начин. В началото учителите се събират и започват заедно да умуват как да я нарекат. Предложенията са различни – „екокът“, „стая на открито“, „зелена класна стая“ и много други. И тъй като не успяват да се обединят около един от вариантите, решават да попитат учениците чрез анкета. Допитването се провежда в часа на класа.
И така учениците решават да я нарекат „слънчева“.
Тя не е единственото ново образователно помещение, което откриват тази година в училището в Монтана. Педагогическият екип успява да открие още два тематични кабинета. Първият е стая по българска история.
„Това е съвместен проект между мен и учителката по история. Всичко вътре е иновативно, интерактивно и много раздвижено. Мебелите са на модули и лесно могат да се трансформират спрямо нуждите на образователния процес. Децата много я харесаха, а средствата за нея са осигурени от бюджета на училището“, разказва Крумова.
Втората класна стая е кабинет по българска литература. Изграждането ѝ е финансирано по Националната програма на МОН „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“.
Строителната дейност по нея се провежда през декември миналата година по време на коледната ваканция на учениците. В нея има различни кътове за четене с мека мебел, а книжният ѝ фонд наброява 192 детски книги на български автори, речници и енциклопедии. В унисон с технологичното време, в което живеем, предлагат не само книжни екземпляри, но също така в аудио и в електронен формат.
Класната стая по литература се използва от децата от IV до VII клас.
През учебната 2023/2024 г. възпитаниците на училището са 442, разпределени в 19 паралелки.
„Всяка година напливът на желаещи родители да запишат децата си при нас, е много голям. Местата се запълват още на първо класиране“, разказва директорката.
Обяснява си това с добрите резултати, които показват възпитаниците им на националните външни оценявания след IV и VII клас. И тази година, както и в предишни, резултатите на четвъртокласниците са над средните на областно и на национално ниво. 84,28 точки е средният им успех по БЕЛ и 78,19 точки – по математика.
3. ОУ „Д-р Петър Берон“ в Монтана определено може да се похвали с много богата извънкласна програма.
16 на брой са групите по занимания по интереси, които предлагат към Наредбата за приобщаващо образование.
Освен това имат две групи към проекта на МОН „Успех за теб“ – „ИТ откриватели на графичен дизайн“ и „Училището е сцена“. Всички те са коя от коя по интересни. „Предлаганите области напълно отговарят на желанията на децата“, посочва Крумова. Предлагат разширено обучение по БЕЛ и математика, религия, школа по изобразително изкуство, стъклопис, шахмат и дори йога.
„Стремим се да развиваме и надграждаме заложбите и дарбите на децата“, уточнява тя.
Освен всичко изброено към училището има екип за подкрепа, който работи с деца със специални образователни потребности и с даровити ученици.
За трета поредна година училището е домакин и на инициативата „Училище за всички“, която събира деца със специални потребности от Монтана. Всяка година темата е различна, а тази е посветена на двигателната активност – „Да спортуваме с усмивка“.
Възпитаниците на 3. ОУ в Монтана са будни, активни и много дейни. По инициатива на Училищния координационен съвет за противодействие на тормоза и насилието в училището учениците от V клас решават да изработят рисунка с дължина 10 метра на тема „Бъди добър, бъди приятел“. Под ръководството на училищния психолог и учителката по изобразително изкуство учениците приемат предизвикателството и в продължение на цял месец творят и рисуват сцени, изпълнени с позитивизъм и добронамереност, толерантност и търпение.
„С 10-метровата рисунка ще открием новата учебна година.
По този начин и родителите ще могат да се насладят на таланта на децата си“, посочва моята събеседничка.
Училищните психолози са разработили програма за развитие на социално-емоционалните умения. Според желанието на родителите всяка година работят с различна паралелка за създаването на позитивен климат в класа. „С децата работят как да общуват помежду си, как да разрешават конфликти, как да бъдат приятели и как да уважават другите и по-възрастните от тях“, споделя директорката. Понякога поставят и бурканче за добри дела в класната стая, което има за цел да насърчи подрастващите да правят по нещо добро всеки ден.
Родителските срещи в училището също са по-различни от тези в другите школа.
„Стараем се да бъдат разчупени и в неформална обстановка. Идеята е да се чувстват добре и без притеснение да можем да говорим за всичко, което засяга децата“, уточнява директорката. Затова не ги наричат родителски срещи, а „на чай с родителите“.
„Независимо че все още не сме иновативно училище, с колегите работим все едно сме“, посочва директорката. Редовно в школото на гости идват бивши възпитаници и известни личности, които вдъхновяват децата да следват мечтите си. Те влизат в ролята на учители, а не на гост-лектори.
Предстои в най-скоро време да започне изграждането на новия STEM център.
Идеята е на площ от 185 кв.м да бъдат разположени две помещения. Едното ще бъде за природни науки и математика, а другото – за роботика. „С колегите се вълнуваме и се подготвяме. Някои от тях записаха различни курсове за допълнителна квалификация, други изпробват любопитни и ефектни експерименти, а трети измислят образователни игри и съставят материали за часовете“, посочва моята събеседничка.
„За колектива на 3. ОУ е важно всяко дете. Гордеем се с постиженията на всеки наш възпитаник. Благодарим на родителите за доверието да работим, откриваме и развиваме талантите на техните деца“, завърши Крумова.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg