На голяма статуя – над човешки ръст, се натъква екипът на проф. д-р Людмил Вагалински още на третия ден от подновените разкопки в Хераклея Синтика край с. Рупите, Петричко.
Фигурата е над два метра и изобразява бог Хермес – вестителя на боговете и закрилник на търговията и търговците.
Напълно запазената мраморна скулптура е създадена през II век сл. Хр.
и е открита в Cloaca Maxima (Големия канал), който събира отпадните води на древния град. Затова и никой не очаква да намери нещо ценно там. Изследователите все пак влизат да проверят дали конструкцията не е поддала след скорошните порои. Прави им впечатление, че на места пръстта е странно улегнала, и започват да се вглеждат по-внимателно, докато се натъкват на парче от мрамор. Оттам тръгва „разплитането на пуловера“.
Статуята е преживяла тежко земетресение.
„В края на IV век земетресение удря града, а малко преди това християнската религия е обявена за единствена. Предполагам, че някогашните жители на града са я положили в пръстта на това място, за да съхранят за по-добри времена едно от старите си божества в период, когато християнството вече е официалната религия“, разказва проф. Вагалински.
Според експертите находката е уникална за България, а и не само.
Статуята е направена от цял мраморен блок, което е по-сложният вариант в сравнение със сглобяването от няколко части, но такава е била традицията на хераклейци. Въпреки че по това време вече се е използвал и другият метод.
По думите на проф. Вагалински, Хермес е бил почитан в Хераклея Синтика и са намирани много бронзови статуетки по време на разкопки. Той остава популярен дори след като християнството се налага.
„Предстои ни още много работа и не искам да прибързвам със заключенията. Но отсега мога да кажа, че тази антична статуя е не само най-добре запазената сред откритите тук, а и изобщо на територията на България“, казва още професорът.
Парадоксално, но ако не беше бедствието, разрушило Хераклея Синтика, статуята на Хермес нямаше да бъде толкова добре запазена, както и целият град, смята екипът.
Статуята ще бъде внимателно преместена в Музея на Петрич и след необходимата реставрация и консервация ще бъде изложена за посетители там.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg