Радослава Лазарова е открит човек, който говори бързо, ясно и конкретно. Не би си спестила мнението, дори да не е от най-популярните, нито би подарила успеха на друг, ако се е трудила за него. Когато разговаряте с нея, ще разберете, че е от онези хора, които знаят къде са и с какво се занимават. Това прави впечатление. Не само защото такива хора се срещат рядко, но и защото Ради е директорка на детска градина. А на детските градини поверяваме най-скъпото си – децата. Затова ни е важно кой ще ги посрещне и как ще ги изпрати.
„Детската градина е майчинска работа. Най-важен е човешкият фактор“ – казва Лазарова.
Директорката на ДГ „Гьончо Белев“ в Ихтиман – именно на нея се пада честта да открие 50-годишния юбилей на детското заведение и заедно с екипа си да го превърне в празник на радостта.
„Гьончо Белев“ е една от трите детски градини в Ихтиман.
Открита е в разгара на лятото, на 2 август 1974 г. Мястото е хубаво, дворът е голям и ден след ден в занимания и весели игри пътят стига до днес, когато отново е август, а детската градина празнува 50 години с хиляди усмивки, 50 години с грейнали очички! Така пише на поканата за тържествения концерт, който събира на 2 август т. г. в читалище „Слънце“ в Ихтиман гости, родители и приятели.
„Вероятно към 500 души имаше в големия салон на читалището – споделя Лазарова. – Беше невероятно тържество с истински и чисти емоции. Нито за миг не съм се съмнявала, че ще се справим чудесно. Всички, които работят в детската градина, са невероятни хора. Признателността на родителите, радостта в детските очи са неописуеми. Заради тази радост всеки ден отиваме на работа, тези искрени и невинни детски очички топлят сърцата ни и за тях правим всичко.“
Радослава ръководи детската градина вече седма година, като преди това почти толкова е работила в нея като учител. Затова можем да й вярваме, когато описва настоящото състояние и го сравнява с миналото.
„През последните години детската градина претърпя много промени – казва Лазарова. – И като материална база, и в педагогическия и непедагогическия персонал. Много дълго време не беше правен ремонт, но със средствата от бюджета, както и със съдействието на Община Ихтиман
успяхме да обновим сградата и цялостната среда.
Децата също се увеличиха. Когато започнах като директор, бяха 100, но днес вече са 156. Това е сериозна крачка напред.“
Ако питате как са го постигнали, Ради ще ви отговори веднага.
„Разбира се – казва тя, – всичко тръгва от ръководството и екипа. Работната среда стана по-лека, по-спокойна и с доверие помежду ни. Вървим в една посока и се стараем да привличаме деца именно с това, че се променяме, прилагаме иновации и родителите ни се доверяват.“
Към детската градина в Ихтиман има и полудневен филиал в село Живково. Така че освен 5 групи и 1 яслена, за които се грижат в града,
екипът обслужва средно около 20-25 деца в съседното село.
„Не можем да го направим целодневен, защото ни е трудно да осигурим храна – обяснява директорката. – Иначе филиалът е нов, чист, поддържан. За разлика от детската градина в Ихтиман, където нямаме никакъв проблем с храненето, в Живково правим опити, но засега са неуспешни.“
На въпроса ми дали дават мед и сладко на децата, директорката отговаря, че отдавна спазват изискванията, станали толкова актуални напоследък.
„Децата не са особено доволни, защото харесват и мед, и сладко, но сме длъжни и спазваме изискванията“, уточнява тя.
Ако случайно отидете в Ихтиман, имайте предвид, че детските градини са разположени така, че кварталите на града да бъдат добре обхванати. ДГ „Гьончо Белев“ се намира в горния край на населеното място и локацията също помага за интереса на родителите. Когато обаче виждат, че всяка година се създава още нещо или се обновява, както например в момента – физкултурният салон, мотивацията расте.
ДГ „Гьончо Белев“ редовно кандидатства и вече работи по трети проект на Министерството на околната среда и водите и Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда. Благодарение на това
всяка година се закупуват нови детски съоръжения.
„Имаме огромен двор, който поддържаме, но за съжаление дърветата са стари и малко – споделя директорката. – За да се сдобием със сянка, сме си направили беседки. Предстои ни и изграждане на голяма площадка по безопасност на движението по пътищата. Ние сме малка детска градина, която работи предимно със собствени сили. Общината помага, естествено, но всичко си зависи от нас. Работим 21 души, 10 от които са педагогически персонал и директор. Аз не влизам в групите, поела съм административната работа. Така сме се организирали с колегите, че да не ми се налага да учителствам, а концентрирам усилията си основно в менажирането на градината. По този начин сме си взаимно полезни.“
Радослава признава, че учителската работа ѝ харесва повече.
„Не може да практикуваш тази професия, ако не обичаш децата и не си им се посветил изцяло“, казва тя. Но се е посветила и на настоящата си дейност.
Гордее се с екипа си, защото е успяла да го балансира.
Половината от педагогическите специалисти са млади хора, а останалите – такива с повече опит.
„Разпределила съм ги така, че във всяка група да има специалист с ерудиция и един млад с повече ентусиазъм. Младите се занимават предимно с интерактивните уроци, притежават умения за работа в дигитална среда, докато на по-зрелите ни колеги разчитаме в други посоки и така постигаме баланс“, споделя тя.
Вероятно в този баланс се крие и разковничето за успешното юбилейно тържество, чиято подготовка преминава при изключително затруднени условия. Ради споделя, че тъй като рожденият ден на градината е през лятото, много родители са си взели децата за ваканция и те отсъстват от репетициите. Освен това ДГ „Гьончо Белев“ се явява в този период приемащото за лятото детско заведение в града. Допълнителната трудност идва и от читалището, което също почива. Така децата се запознават с голямата сцена часове преди представлението, но благодарение на добре сработения екип всичко се случва по сценарий и на сцената излизат не само децата от петте групи, но и от яслената.
Ще си позволим обаче да предположим, че подготовката е преминала успешно въпреки затрудненията и поради факта, че директората на детската градина е бивш спортист. Тренирала е биатлон в Спортното училище „Никола Велчев“ в Самоков, където завършва средното си образование, и там Ради със сигурност е изградила характер, готов да се изправя пред предизвикателства. Потвърждават го поканените на тържеството гости, някои от които казват, че
в Софийска област детски концерт от такъв мащаб не се е случвал.
С „Предучилищна и начална училищна педагогика“ от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и магистратура „Мениджмънт на социално педагогическите дейности“ директорката продължава обучението си и днес.
„Уча втора магистратура по екология към Биологическия факултет на Софийския университет – споделя тя. – Мисля обаче, че каквото и образование да имаш, какъвто и университет да си завършил, това не те прави подходящ за която и да е професия. Не смятам, че моето висше образование ме е направило добър учител или добър директор. Трябва да го носиш у себе си и най-важното е практиката. Доволна съм, че успях да създам екип, който не се чувства потиснат и има свободата да се развива. Главното, което според мен трябва да направи един ръководител, е именно това –
да съумее да предостави на колегите си нужното спокойствие и да им даде свобода да бъдат инициативни,
да действат и да се развиват.“
Ако обърнем внимание на сценария, по който преминава концертът за 50-годишния юбилей, ще забележим, че за директорката и нейния екип има стойност още едно нещо. Трудолюбието. Иначе защо децата ще започнат представлението си с адаптация на българската народна приказка „Който не работи, не трябва да яде“?
„За нас беше изключително важно да покажем, че възпитаваме, отглеждаме и учим децата на традиционни ценности в съвременното динамично и изцяло технологично всекидневие“, казва Радослава Лазарова. И си пожелава да сбъдне своето и на много родители желание – в ДГ „Гьончо Белев“ да се отвори още една група.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg