Ученици от паралелките с профил „Софтуерни и хардуерни науки“ с висок успех и изяви в областта на дигиталните технологии от столичното 29. СУ „Кузман Шапкарев“ ще бъдат приети с предимство в Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ). Те ще могат да се класират за 13 специалности в редовна форма на обучение. Това е възможно благодарение на меморандум за сътрудничество, подписан от двете образователни институции.
„Партньорството с УниБИТ е добра възможност за допълнително мотивиране на нашите ученици да постигат високи резултати, и предпоставка да намерят успешна реализация след завършване на училище. Меморандумът е за срок от 5 години, в рамките на които ще търсим различни форми на взаимодействие, свързани най-вече с кариерното ориентиране и развитие“, казва за „Аз-буки“ директорката на 29. СУ Маргарита Милева.
29. СУ и УниБИТ ще провеждат съвместни инициативи, които ще подпомогнат учениците в избора им на специалност.
Първата изява е организирана по повод Европейската седмица на програмирането и Световния ден за развитието на информатиката – 24 октомври. В часа на класа студенти и преподаватели се срещнаха с ученици от XI и XII клас, за да им разкажат за специалностите в областта на информационните технологии и да ги запознаят с професионалната реализация, която биха получили, ако завършат УниБИТ.
Проф. Иван Тренчев обясни защо любимото място на студентите е Лабораторията за виртуална и добавена реалност, която ръководи, а гл. ас. д-р Ива Костадинова представи възможностите за обучение и обмяна на опит в страните от Европейския съюз по Програма „Еразъм“. Учениците имаха възможност да задават въпроси и на трима студенти от специалностите „Информационна сигурност“ и „Компютърни науки“.
По време на предстоящите Дни на отворените врати в УниБИТ
учениците от 29. СУ ще могат да разгледат различните лаборатории, да наблюдават атрактивни демонстрации и на място да се запознаят със спецификата на различните специалности.
В столичното училище вече има 13 паралелки с профил „Софтуерни и хардуерни науки“. Интересът към тях се повишава с всяка изминала година, а с това нараства и необходимостта от нови преподаватели. „Университетът може да ни бъде много полезен за осигуряването на кадри по математика, информатика и информационни технологии, които се намират все по-трудно“, коментира Милева.
Сътрудничеството с УниБИТ ще подпомогне и кариерното развитие на учителите, които имат желание да запишат втора магистратура или докторантура.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg