В Слънчевата система имаме две основни категории планети – малки скалисти (като Земята и Марс) и газови гиганти (като Юпитер). Атмосферите на тези планети все още се изследват с помощта на космическия телескоп „Джеймс Уеб“ (JWST), който беше изстрелян през 2021 г.
До момента изследователите са идентифицирали над 5000 екзопланети и продължават да намират нови. Наскоро екип от учени откри доказателства за атмосфера, богата на сяра, на планета, която е 1,5 пъти по-голяма от Земята. Тя се намира на 35 светлинни години от нас, съобщават от LiveScience.
Ако наблюдението се потвърди, това ще бъде
най-малката откривана досега екзопланета с атмосфера.
Газовете серен диоксид (SO₂) и сероводород (H₂S), открити в атмосферата ѝ, предполагат, че повърхността на планетата може да бъде вулканична.
Наличието на тези газове може да се дължи на вулканизъм, който се задейства от гравитационното влияние на звездата, около която планетата обикаля. Тези процеси са способни да нагреят планетата и да предизвикат мощни вулканични изригвания. Ако се докаже наличието на подобна атмосфера, това ще бъде важна
стъпка в разбирането на планетите извън нашата Слънчева система.
Откритията на екзопланети с атмосфери са изключително трудни за осъществяване, тъй като тези планети са малки и често са подложени на силната радиация от своите звезди.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg