Най-голямата лаборатория за космически изследвания в България бе открита във Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“, съобщават от ВВМУ. Залата, наречена „Азимов“ – на името на писателя фантаст, включва високотехнологично оборудване и предоставя конкурентни условия за създаването на следващите успешни космически мисии в България. От Военноморското училище отбелязват, че зала „Азимов“ затвърждава позицията на ВВМУ като един от най-високотехнологичните университети в света.
На церемонията по откриването присъстват министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева, кметът на Варна Благомир Коцев, командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов, представители на Министерството на отбраната и други официални лица, както и основателят и изпълнителен директор на „ЕндуроСат“ Райчо Райчев.
Новата придобивка на ВВМУ е създадена с безвъзмездната подкрепа на българската компания, която е сред лидерите в сферата на наносателитите и космическата инфраструктура. По време на откриването началникът на ВВМУ флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров отправи благодарности към „ЕндуроСат“ за дарението за новата лаборатория във видеобръщение от борда на научноизследователския ни кораб „Св.св. Кирил и Методий“, който е на път към България след втората си успешна мисия до антарктическата ни база на о. Ливингстън.
„С изграждането на лабораторията за космически изследвания правим стъпка за извеждането на България като държава, която може да създава и развива високи технологии. Иновациите са катализатор за промяна. Чрез тях можем да представим нови решения в космическата индустрия“, заяви министър Стойчева, цитирана от пресцентъра на Министерството на иновациите и растежа.
Тя подчерта, че
България се стреми към асоциирано членство в Европейската космическа агенция (ЕКА)
и устойчиво увеличава членската си вноска. „Космическият сектор е ключов, защото е двигател на нови технологии, иновации и технологични пробиви. Членството ни в ЕКА ще осигури нови възможности за българските компании в областта“, категорична бе Стойчева.
По думите ѝ, през тази година предстои отваряне на десетата тръжна процедура на Европейската космическа агенция за България. „До момента са проведени девет тръжни процедури в изпълнение на Плана за европейска кооперираща държава. Използваният бюджет за реализирането на българските космически проекти възлиза на над 8 млн. Евро“, подчерта Стойчева.
Тя заяви, че присъединяването на България към споразумението „Артемида“, което ръководеното от нея министерство подписа с НАСА, ще бъде ключово по отношение позиционирането на страната ни на сцената на космическото пространство и индустрия.
„Работим в посока реализиране на иновации във високотехнологични сектори. Убедени сме, че връзката между науката и бизнеса трябва да бъде стимулирана по всички възможни начини. В Министерството, по Програмата за наука и бизнес с бюджет от 2,14 млрд. лв., насърчаваме именно комерсиализацията на научната и развойната дейност в продукти и услуги на български компании“, подчерта министър Стойчева. Тя пожела и успех на магистърската програма „Космически инженеринг и технологии“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg