52-ра национална конференция по въпросите на обучението по физика на тема „Образованието по физика и дигиталните технологии“ приключи своята работа. Тя се организира от Съюза на физиците в България (СФБ), Министерството на образованието и науката, фондация „Еврика“, международната фондация „Св. св. Кирил и Методий“ и Община Сливен.
Вестник „Аз-буки“ е медиен партньор на събитието.
На ежегодния национален форум се срещнаха учители и експерти по физика в средното образование, университетски преподаватели, научни изследователи и представители на институциите, които се нуждаят от кадри в областта на научните изследвания и техните приложения.
Темата на конференция е актуална поради политиките за насърчаване на използването на дигитални технологии в обучението, дейности за подобряване на квалификацията на учителите в тази област и предоставяне на по-голям избор от ресурси – виртуална учебна среда в различни платформи и дигитални пространства, подходящо оборудване и интернет. Учителите се учат да подбират и използват ресурси, но нараства броят на тези, които ги създават сами.
Обучението по физика в електронна среда изцяло се осъществи по време на пандемията от COVID-19.
Това беше предизвикателство към тях за използването на подходящи стратегии и подходи в новата образователна среда. В резултат учителите по физика развиха дигиталните си компетентности и придобиха опит за организиране на учебния процес в дигитална среда, за използване на електронни ресурси, за насърчаване на самостоятелното учене, за осъществяване на обратна връзка чрез електронни тестове за контрол и оценка на знанията.
Учителите по физика са сред най-успешно адаптиралите се към новите условия
и след пандемията уверено продължават да използват дигиталните технологии за разширяване на възможностите за по-добро взаимодействие с учениците, сочат данни от проучване.
При откриването на конференцията бяха връчени и наградите по физика „Акад. Матей Матеев“на международната фондация „Св. св. Кирил и Методий“ за учители с най-голям принос при откриването и развитието на млади таланти в областта на физиката и астрономията и за постижения при създаване на условия за най-подходяща учебна среда.
Наградата „За изключителни постижения при откриването и развитието на млади таланти в областта на физиката“ се присъжда на Павлина Георгиева – старши учител по физика и астрономия в МГ „Д-р Петър Берон“ – Варна, и на Нели Михайлова – старши учител в НПМГ „Акад. Любомир Чакалов“ – София.
Наградата „За постижения при създаване на условия за най-подходяща учебна среда“ се присъжда на Пенка Василева – старши учител от СУ „Хаджи Мина Пашов“ в Сливен.
В рамките на конференцията със съдействието на фондация „Еврика“ се проведе традиционната Младежка научна сесия на тема „Физиката и светът на технологиите“; национален конкурс за есе (за ученици и студенти) на тема „Физиката в моето бъдеще“ с участието на 98 ученици от V до XII клас от 41 средни училища и 10 студенти от 3 висши училища; Национален онлайн фотоконкурс (за ученици гимназиален етап и за студенти) на тема „Физика, хармония и феномени в природата“, с участието на 113 ученици и студенти от 33 училища и от 4 университета.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg