С рекорден брой подадени научни проекти – 42, бе белязано 26-ото издание на националния конкурс „Млади таланти“, който се организира от Министерството на образованието и науката.
„Целта на конкурса е да дава стимул на младите хора с интерес към науката да развиват и изявяват своите знания и умения“, заяви при награждаването на най-добрите млади таланти служебният заместник-министър на образованието и науката д-р Емилия Лазарова.
Общо 14 ученици получиха награда за своите научноизследователски и иновативни проекти.
„В стремежа и желанието си да подпомага младите научни таланти на България, вече над 25 години Министерството на образованието и науката организира и провежда този конкурс“, каза още зам.-министър Лазарова. Тя пожела на всички участници много творческо дръзновение и нестихващ интерес към науката.
Председателят на научното жури проф. Емил Колев от Института по математика и информатика при Българската академия на науките отбеляза, че
всички проекти са били на изключително високо научно ниво. Някои от тях дори се подготвят да бъдат публикувани в списания.
„Това е една от нашите цели – да покажем какъв е пътят и какво всъщност представлява научната работа и как се прави научно откритие. Радостно е, че има толкова много ученици, които са тръгнали по този път“, заяви проф. Колев.
По думите му тазгодишното издание на националния конкурс „Млади таланти“ показва, че интересите на учениците са изключително разностранни, тъй като са представени проекти в почти всички направления.
„Надявам се да продължите в същия дух, и след време сте добре дошли в сферата на науката“, каза и директорът на Дирекция „Наука“ в МОН Милена Дамянова.
Класиралите се на първите три места в Националния конкурс ще представят България на Европейския конкурс за млади учени (EUCYS),
който тази година ще се проведе през септември в Катовице, Полша. Сред тях е Александра Петкова от XI клас в Националната природо-математическа гимназия „Акад. Л. Чакалов“ – София, която участва с разработка по физика на тема „Теоретично и експериментално изследване на корабни следи“.
Другите два проекта, които ще представят страната ни в Полша, са в областите на математиката и на информатиката. Първият е дело на Стефан Гайдаров от XI клас в Математическата гимназия „Акад. К. Попов“ в Пловдив и разглежда „Енергии в деформирани равнинни решетки. Геометрично разглеждане“. Вторият е на зрелостника в Природо-математическа гимназия „В. Друмев“ – Велико Търново, Делян Бойчев – „Откриване на синтетични изображения посредством надзиравано контрастно обучение“. И трите проекта получават и парична награда в размер на 2000 лв., осигурена от МОН.
Журито избра и участниците в Европейското младежко научно изложение (EXPO Science Europe),
което ще се проведе през юли в Сараево, Босна и Херцеговина. „ШАРО“, който е дело на възпитаниците на Американския колеж в София Калоян Димитров от XI клас и Момчил Колев от XII клас, е в областта на инженерните науки. На младежкото изложение в Сараево България ще бъде представена и с проектите на ученици от Математическата гимназия „Академик Кирил Попов“ – Пловдив, „Изследване на фосфоресцентни материали, получени чрез модифициран метод, невключващ ко-утаяване“ с автор Ивайло Илиев Къртев от XI клас и „Целочислени отношения на произведения от факториели“, създаден от Димана Праматарова от X клас.
Журито присъди и три поощрителни награди в размер на 1500 лв.
Отличени за проекта „Изследване на спектъра на литично действие на бактериофаг BsXeu269p/3, имащ потенциал за биоконтрол на бактериално заболяване по доматени растения“ са единайсетокласниците Мария Методиева и Стоян Добрев от Националната природо-математическа гимназия „Акад. Любомир Чакалов“ – София. Поощрителни награди са присъдени и на зрелостника в ППМГ „Нанчо Попович“ – Шумен, Стефан Стоянов, който е автор на разработката в областта на информатиката „Бързо и оптимално приравняване на къси сдвоени низове, използвайки А*“, и на Елена Йорданова от X клас в Математическа гимназия „Баба Тонка“ в Русе за проекта ѝ „Изчисляване на константата на Хъбъл посредством фотометрия на свръхнови от тип Ia“.
Раздадени са и три допълнителни награди. Георги Пашалиев от СМГ, който е автор на проекта „Съвместно изчисляване на математическо очакване със стратегически играчи“, ще представи България на Swiss Talent Forum. За участие в Лятната изследователска школа на Ученическия институт по математика и информатика при БАН са отличени проектите „Binary codes with forbidden elements“, дело на Деян Божков от Американския колеж в София, и BasicOS“ на Момчил Калестров от ПГ по електротехника и електроника – Пловдив.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg