Ректори подкрепят промените в ЗВО
Ректорите на Висшето училище по телекомуникации и пощи в София проф. д-р Миглена Темелкова, на Медицинския университет в Пловдив проф. д-р Мариана Мурджева и на Медицинския университет в Плевен проф. д-р Добромир Димитров подкрепят предложените промени в Закона за висшето образование, публикувани за обществено обсъждане до 11 август. Измененията позволяват на две или повече висши училища да обучават съвместно студенти. Целта е да се насърчи сътрудничеството между университетите чрез създаване на мултидисциплинарни специалности и да се стимулира свързаността между висшите училища за постигане на по-високо качество на преподаването и научните резултати.
С друга промяна се дава възможност образователна и научна степен „доктор“ да се придобива чрез работа по научноизследователски проект. Това стимулира израстването на млади изследователи.
Ректорите на трите висши училища изпратиха писмо до министъра на образованието и науката чл.-кор. проф. Николай Денков, в което споделят, че българското висше образование за първи път може да изпревари световните и европейските университети по критерия адаптивност към предизвикателствата на четвъртата индустриална революция. Очертаващите се тенденции през следващите години, като изчезване на традиционни професии и заместване на човека от роботизирани системи и изкуствен интелект, налагат бързото въвеждане на интердисциплинарността. Това е възможно чрез споделянето на ресурси и учебни планове между няколко висши училища с различен образователен профил чрез работа на младите учени и докторантите по проекти, чрез търсенето на различни финансови механизми за стимулиране на научния потенциал и развитие на българските висши училища.
Както писа в. „Аз-буки“ в броя си от 30 юни 2020 г.,
ректорите на Висшето училище по телекомуникации и пощи в София и на медицинските университети в Пловдив, Плевен и Варна подписаха меморандум за сътрудничество в областта на висшето образование.
С това те поставиха началото на нещо ново – подготовката на инженерни кадри за медицината и лекари, които да използват постиженията на телекомуникациите, за да лекуват и държат под постоянно наблюдение пациентите си, особено тези в риск и живеещи в трудно достъпни райони.
Иженерно-медицински клъстер е направен за уникални специалности, в които ще подготвят конкурентоспособни кадри за световния пазар. С МУ – Пловдив, ще се подготвят специалисти в областта на софтуерното програмиране в медицината,
с МУ – Варна – „Компютърно администриране на медицинска техника и апаратура“. А с флагмана на инвазивната хирургия у нас – Медицинския в Плевен – лични лекари, които да са на „ти“ с телемедицината.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg