Изследователи от Университета за наука и технологии „Крал Абдула“ (KAUST, Саудитска Арабия) са създали технология за извличане на литий от морската вода, съобщава GreenTech.bg. При това като бонус от процеса могат да се произвеждат и водород, хлор газ и обезсолена вода. Според учените от Университета в океаните има около 5000 пъти повече литий, отколкото в сухоземните находища. Към момента най-лекият твърд елемент е ключов елемент от ефективните батерии, като добивът му е съсредоточен в т.нар. литиев триъгълник – Чили, Боливия и Аржентина. А на практика Китай контролира над половината от световните доставки чрез инвестиции и собственост.
Ключов елемент от новата технология е електрохимична клетка, съдържаща керамична мембрана, направена от литиево-лантанов титанов оксид (LLTO). Неговите пори са достатъчно широки, за да пропуснат литиевите йони, докато блокират по-големи метални йони.
„LLTO мембраните никога преди не са използвани за извличане и концентриране на литиеви йони“, казва изследователят постдокторант Жен Жен, който разработва клетката. Тя има три отделения. В първото се влива морска вода, като положително заредените литиеви йони преминават през LLTO мембраната във второ отделение. То съдържа буферен разтвор и меден катод, покрит с платина и рутений. Междувременно отрицателно заредените йони преминават през анионообменна мембрана в трето отделение, съдържащо разтвор на натриев хлорид, където са привлечени от платинено-рутениев анод. Литият се изтегля през LLTO мембраната към катода, като се прилага ток, а процесът генерира водороден газ при катода и хлорен газ при анода. Преминаването на разтвора през клетката в рамките на пет 20-часови етапа обогатява концентрацията на литий до над 9000 части на милион, оставяйки разтвор, който след обработка се превръща в литиево-фосфатен прах с чистота 99,94%.
Според изследователите необходимата за подобно производство на килограм литий енергия би струвала няколко долара. Но предстоят анализи дали промишленият добив по този метод би бил икономически оправдан.
![Your Image Description](https://azbuki.bg/wp-content/uploads/2024/11/untitled-design.png)
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg