Арттерапевтично студио за подобряване емоционалните компетентности на учениците; проектно базирано обучение за отбелязване празниците на различни етноси в училище и развиване на толерантност между учениците; ученическо портфолио по биология за развиване на научна грамотност, краткосрочна памет и мотивация; всеобхватна училищна стратегия за екологично образование и развиване на осъзнатост за глобалните предизвикателства, свързани с климатичните промени. Това са образователни практики, които тази година са оценени най-високо в конкурса „Добрите практики на фокус“.
За втора поредна година той събира и популяризира добри примери от работата на учителите в България. Отличията са връчени на форум в София, събрал над 400 учители, директори и образователни експерти. Организатори на конкурса и на финалното събитие „Добрите практики на фокус“ са фондация „Заедно в час“ и образователният сайт prepodavame.bg.
Вестник „Аз-буки“ е медиен партньор на форума.
Практиките са оценени от експертно жури от над 40 души. Основни критерии са тяхната ефективност, устойчивост и как подобряват благосъстоянието на децата, насърчават младежкото участие и подкрепят академичния напредък на учениците.
„Много често говорим какво не се случва в българските класни стаи, какво трябва да се промени и поправи. Това създава грешното впечатление, че не се случват смислени неща. С „Добрите практики на фокус“ искаме да покажем именно колко много ресурс и потенциал има в училищата в страната. Получихме много добри примери, които, вярваме, ще са полезни за учители от други училища – да намерят вдъхновение, да намерят съмишленици и да търсят нови възможности да бъдат още по-полезни на своите ученици“, коментира Борислава Данева от фондация „Заедно в час“. Всяка отличена практика получава и индивидуален абонамент за сайта prepodavame.bg.
На форума учители имат възможност се включат и в дискусия за осигуряването на качествено образование на всички ученици. В нея участват д-р Анелия Андреева – директор на Националния инспекторат по образованието, представители на Световната банка и образователни експерти. Участниците се запознават и с опита на д-р Рима Шор – ръководител на педагогическия колеж „Банк Стрийт“ в Ню Йорк. Тя провежда и практически работилници. Учителите учат с преживяване и чрез практически работилници, подготвени от техни колеги от София, Варна, Стара Загора, Кнежа,
с. Бохот и с. Румянцево.
Педагозите се запознават и с над 30 образователни организации и инициативи на специално образователно изложение. Включват се и в работни сесии с Microsoft Dream Space, образователната игра „Барабар“ на сдружение „Възможности без граници“, „Образование без граници“, „Арте Урбана Колектив“, „Технократи“ и др.
Наградените
Наградата на журито получават Виктория Костадинова (ОУ „Н.Й. Вапцаров“ – Селановци), Дияна Шекерова (СУ „Отец Паисий“ – Куклен), Незабравка Пенкова (134. СУ „Димчо Дебелянов“ – София) и Нина Йорданова (СУ „Иван Вазов“ – Стара Загора). Специална награда е връчена за практиката на Росица Атанасова-Минева (5. ОУ „Митьо Станев“ – Стара Загора).
Призът на публиката отива при Александър Митев (32. СУЧЕ „Св. Климент Охридски“ – София), Ели Сотирова (СУ „Неофит Рилски“ – Долна баня) и Величка Гонева (ОбУ „Христо Ботев“ – с. Дълго поле).
Със специална награда на Центъра за творческо обучение за практика със STEM или СЕУ насоченост, предоставена от Acer for Еducation, е отличена Ваня Иванова (ОУ „Васил Левски“ – Кнежа) за практиката Escape room в часовете по география и икономика.
Снимки – Димитър Вичев
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg