Български учени печелят 42 млн. евро с участие в над 250 проекта от Паневропейската програма за наука и иновации от нейното начало през 2014 г.
Тези резултати поставят страната на 24-то място от 28-те страни – членки на ЕС. След нас се подреждат Литва, Латвия, Хърватска и Кипър. Най-силно е участието на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Медицинския университет – Варна, фирма „Онтекст“ и институтите на БАН по механика и по информационни и комуникационни технологии. Това сочи последната статистика от европейската база данни eCorda.
Данните са представени от дирекция „Наука“ на МОН по време на форум за обучение на Националната контактна мрежа по програмата. Както в. „Аз-буки“ писа, през февруари е одобрен новият състав на Мрежата, която включва представителите на страната в програмните комитети на Програмата и националните контактни лица. В нея участват представители на академичната общност, на публичната администация, на бизнеса и на неправителствения сектор. До края на годината дирекция „Наука“ планира да организира серия от информационни дни в цялата страна за популяризиране на възможностите за българското участие в „Хоризонт 2020“. Статистиката от предишните рамкови програми показва, че в края на периода се обявяват конкурси с по-голям бюджет, за да се инвестират всички спестени средства. Това повишава успеваемостта на кандидатстването за финансиране, което е златен шанс за българските организации.
„Целта ни е да променим подхода към участието на България в програмите с европейско финансиране. За всички е ясно, че за да имаме по-силно представяне в тях, първо трябва да направим стъпките, които други страни вече са извървели – да се създаде активна контактна мрежа, да се изпращат добре подготвени специалисти в програмните комитети, които да защитават нашите интереси. От изключително значение е да направим така, че информацията от Брюксел да достига бързо и коректно до заинтересованите лица в България, като се използват всички възможни канали“, коментира министърът на образованието и науката Николай Денков. Той припомня, че тази година започват консултациите за изготвянето на работната програма на „Хоризонт 2020“ за периода 2018 – 2020г. и страната ни трябва да се включи активно в този процес, за да се постигне по-висока успеваемост.
Четете повече в бр. 13, 30 март – 5 април 2017г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.