*Диана БЛАГОЕВА
„Даже и тия свидетели, дето ги извади овчарят Симов, братовчедите му от Хасково, и тях ги нямаше. Да се чудиш – кошаревски свидетели, а от Хасково?“ Това е цитат от фейлетон на Дамян Бегунов във в. „Стършел“. Чудили ли сте и вие откъде произхожда изразът „кошарèвски свидетел“, с който наричаме човек, готов срещу подкуп да лъжесвидетелства пред съда в полза на една от страните в съдебния спор?
Етимологията на този популярен израз е свързана с името на брезнишкото село Кошарèво (наречено така поради това, че в околностите му имало кошари). Познати са няколко легенди за произхода на израза. Според една от тях в периода около Освобождението Радивой войвода бил изправен пред Трънския съд с обвинение за убийството на турчин на име Мустафа. На делото се явил свидетел, който дал лъжливи показания. Тогава войводата заявил пред съда: „Не вярвайте на окошарèни свидетели“. Така по асоциация с името на село Кошарево неговите жители станали известни с това, че приемат да лъжесвидетелстват срещу заплащане. Според друга фолклорна легенда пък някога селянин от Кошарево заявил, че бил видял и чул всичко от свадата на някакви хора, макар че по време на караницата той копаел кладенец и бил на дъното на дълбок изкоп.
В народните приказки срещаме също израза „усуквам по кошаревски“ (със значение „не казвам направо, извъртам“): „На попа тога светнули очите и токо почел да усукуе по кошаревски“. Тук също има препратка към качества, с които (според народните представи) се славят жителите на Кошарево.
Произходът на редица фрази, които продължаваме да употребяваме активно, се корени в минали исторически събития или във фолклорни източници. Днес знанията за това в много случаи вече са избледнели или напълно са се изгубили.
*Д-р Диана Благоева е професор в Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ към Българската академия на науките.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg