Педагозите се надяват Програмата на ЕП
да повиши самочувствието на техните ученици и те да се почувстват истински европейци
Антоанета НАЙДЕНОВА
Бюрото на Европейския парламент в България организира обучителен семинар за 20 учители – старши посланици по Програмата за училища посланици на ЕП в София.
Той беше за педагозите, които ще осъществяват на практика в своите училища Програмата, която включва симулационни игри, провеждане на информационни кампании, честване на Деня на Европа и др. предварително заложени дейности. В обучителния семинар участваха българските евродепутати Андрей Ковачев и Андрей Новаков. Сред лекторите е проф. д-р Ингрид Шикова – един от основателите на специалност „Европеистика“ в СУ, ръководител на катедрата (2007 – 2011) и голям експерт в областта на политиките на ЕС и други.
„Научихме за Програмата от колегите от едно училище в Кърджали и се включихме, защото искаме да разширяваме максимално кръгозора на нашите деца и да ги учим на полезни знания и умения“, разказва Павлина Младенова – преподавател по история в СУ „Никола Й. Вапцаров“,
с. Бенковски, област Кърджали. Според нея с Програмата на ЕП ще могат да осигурят по-добри възможности за развитието на училището и учениците, които имат нужда да бъдат насочвани за бъдещата си реализация.
„Обучението в ЕП ми е интересно и полезно – коментира Велика Гюлемерова, учител по БЕЛ в Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации в Бургас. – Мисля, че с темите, които обсъдихме, ще успеем да ангажираме учениците. Нашите деца са много отворени към възможностите за следване и реализация в Европа, така че ще им бъде интересно да научат за условията на програма „Еразъм+“. Специално ИТ бизнесът и у нас предлага добри възможности за реализация, но въпреки това учениците предпочитат да завършат в някой чужд университет.
„Училището ни е средищно и в него учат деца от 8 населени места. Районът е беден и досега техният досег с Европейския съюз се свързва основно с еврото, което получават бабите и дядовците от родителите гурбетчии, за да ги издържат – обяснява Татяна Вълчева, учител по история и цивилизации в СУ „П. К. Яворов“, Стралджа, Ямболска област. – Миналата година нашето училище участва в проекта „Евроскола“. Група ученици ходиха в Страсбург и бяха много впечатлени. Много са мотивирани и будни нашите деца, участват в различни изяви и конкурси. Но искаме да повишат самочувствието си още повече не само като българи, а надявам се сега да се почувстват и повече европейци.“
В обучението участваха и учители от още 7 училища, които бяха избрани за посланици на ЕП в през учебната 2019/2020 година: 97. СУ „Братя Миладинови“ – София; Държавната финансово-стопанска гимназия „Интелект“ – Плевен; Националната търговска гимназия – Пловдив; ПГ по електротехника и електроника – Пловдив; Първа езикова гимназия – Варна; СУ „Ангел Каралийчев“ – Стражица, и СУ „Методий Драгинов“ – с. Драгиново, област Пазарджик.
През 2020 г. най-добре представилите се ще получат статут на училище посланик и възможност за участие в специализирани инициативи на ЕП в Страсбург и Брюксел.
Програмата за училища посланици се стреми да разясни на младежите в горния курс на обучение техните права като европейски граждани, да ги запознае с работата на техните представители в ЕП, както и да им покаже как те самите биха могли да оказват влияние върху политическия и демократичния живот в ЕС. За четири години Програмата е достигнала до 100 училища в България.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg