Повече допълнителни средства ще получават организации домакини на онлайн изпити по български език, организирани от Департамента за езиково обучение към СУ „Св. Климент Охридски“. Това предвижда проект на Заповед за определяне размера на средствата за училищата, включени в Списъка на българските неделни училища в чужбина за учебната 2021/2022 г. Предвижда се нормативът им за постоянни разходи да нараства с допълнителен коефициент от 0,1 вместо 0,05, както досега. Разпоредбата предвижда това да се отнася както за ученици от същото училище, така и за ученици от други неделни школа.
Предвижда се запазване на нормативите за постоянни разходи – 7000 лв., за провеждане на присъствена форма на обучение и/или на електронно обучение на дете/ученик – 180 лв.,
и за провеждане на обучение на кандидат-студент в български университети – 50 лв. Добавката за участието на децата и учениците в допълнителна училищна дейност за съхраняване на националното самосъзнание, култура и традиции остава 40 лв.
Новости обаче има в диференцирането на размерите на трите норматива и добавката в зависимост от ценовото равнище в различните страни. Коефициент от 1,2 е определен за първа група, в която влизат Молдова, Република Северна Македония, Румъния, Руската федерация, Турция и Украйна. За Бразилия, Йордания, Мароко, Полша, Република Южна Африка, Унгария и Хърватия е определен коефициент 1,3. За държавите от трета група – Австрия, Белгия, Великобритания, Германия, Гърция, Ирландия, Испания, Италия, Канада, Кипър, Кувейт, Китай, Малта, Нидерландия, Нова Зеландия, Португалия, Обединени арабски емирства, Франция и Финландия, коефициентът е 1,5. Най-висок – 1,7, е коефициентът за Австралия, Израел, Норвегия, САЩ и Швейцария.
Неделните школа получават и допълнително средства въз основа на няколко коефициента, които също не се променят. За наем или за ползване за обучение на помещения на задгранични представителства на Република България, българските православни църковни общини и Славянобългарския манастир „Св. вмчк Георги Зограф“ – Атон, Гърция, коефициентът е 0,8 върху норматива за съответната държава. За организирано обучение от училището в друго населено място / други населени места освен на основния му адрес – 0,5 върху норматива. Допълнителни 0,1 върху норматива ще се дават и при наличие на организирани и/или успешно положени тестове, одитирани от европейска езикова организация – партньор на Съвета на Европа.
Училище с над 100 деца/ученици ще получава размера на постоянните разходи, увеличен с коефициент за брой ученици над 100 – в размер на 0,2 върху размера на норматива за съответната държава.
С коефициент 0,1, умножен по броя на децата/учениците в училището в съответната форма на обучение, ще се вдигат и средствата за увеличения брой деца/ученици с повече от 10 в присъствена форма на обучение и в електронна форма на обучение с присъствени часове спрямо предходната учебна 2020/2021 г.,
в която училището е финансирано по реда на ПМС 90/2018 г.
Допълнителни коефициенти има и за деца в присъствена форма на обучение в подготвителна група (0,1), както и за ученици в гимназиален етап (0,2), умножени по техния брой.
Предоставените средства се използват без предварителното им разпределение по видове разходи. Окончателният размер на финансирането за учебната 2020/2021 г. се определя въз основа на декларираните от училищата към
15 октомври обстоятелства, определящи размера на полагащите им се средства.
Бележки, становища и предложения по проекта могат да бъдат изпращани към дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа“ – МОН (dpanayotova@mon.bg) до 25 юни 2021 г. включително.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg