Мобилно приложение, разработено по национална научна програма, предлага виртуални разходки из България
С очила за виртуална реалност човек може да разгледа даден исторически обект и без да го посещава на място. В това се убеди министърът на образованието и науката акад. Николай Денков, който разгледа параклиса „Св. Йоан Летни“ над язовир „Пчелина“, област Перник, от „София Тех парк“. Там бяха представени резултатите от изпълнението на Националната научна програма „Културноисторическо наследство, национална памет и обществено развитие“.
Мобилното приложение, разработено в рамките на Програмата, е с добавена реалност и предлага виртуални разходки из най-красивите кътчета на България – музеи, природни забележителности и дори несъществуващи вече исторически обекти, възстановени чрез архивни изображения.
Заедно с приложението беше демонстриран и порталът за представяне и съхранение на културноисторическо наследство „Виртуален площад“ http://virtualplazza.com/. Той осигурява достъп до различни демоверсии на научни колекции, в това число дигитален историко-географски справочник на България през епохата на османското владичество, данни за туристически обекти и мегалитни паметници, колекция от славянски ръкописи и др.
Платформата разполага и с модул „Виртуална реалност“, даваща възможност за разглеждане на предварително заснети виртуални разходки на различни културни и исторически обекти.
Националната научна програма „Културноисторическо наследство, национална памет и обществено развитие“ стимулира мултидисциплинарните изследвания.
„Комбинацията от нови технологии със съдържание, създавано много години преди да съществува виртуалната реалност, ни предоставя нови възможности, които имат както научно значение, така и практическо приложение – могат да подпомогнат развитието на обществото, туризма и икономиката на страната – каза министър Денков по време на представянето. – Това е пример, който всички трябва да следваме. Но за да се реализира, имаме нужда от сътрудничество – в случая сътрудничество между Техническия университет и хуманитарните научни институции в България.“
Програмата „Културноисторическо наследство, национална памет и обществено развитие“ се реализира в периода 2019 – 2021 г. с финансиране от държавния бюджет чрез МОН. Изпълнява се от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ в партньорство с Българската академия на науките и oще четири висши училища – Югозападния университет „Неофит Рилски“, Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, Шуменския университет и Техническия университет – София.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg