Проектът ще бъде разгледан на заседанието на Министерския съвет следващата седмица. Преди това той бе представен на научен форум в столицата, посветен на Европейската политика за изследователската инфраструктура и участието на България в нея. „Много важно е, че успяхме да представим принципите за актуализация на Националната пътна карта пред научната общност“, подчерта Златина Карова – директор дирекция „Наука“ в МОН.
„Обектите, които и досега са били в пътните карти от 2010 г. и от 2014 г., трябва да знаят какво ги очаква през 2018 г. – това е критичният период. Нарекохме го първи период на синхронизация, но трябва да направим тогава преглед колко от тези инфраструктури могат да продължат да бъдат част от националните приоритети, колко са част от европейските и колко ще бъдат финансирани по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“, допълни Карова.
В края на 2018 г. ще има реална актуализирана карта с нови обекти, като всеки от тях ще може да разчита на определен ресурс. Сумата за подкрепа от 1 млрд. лв. в близките 5 години е за всички инфраструктури. Коя научна инфраструктура колко ще получи, ще стане ясно след оценката на междуведомствена комисия, наречена борд, която ще наблюдава Пътната карта.
Четете повече в бр. 25, 22 – 28 юни 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg