Нетрадиционни и интерактивни методи на преподаване въвеждат в СУ „Панайот Волов“ – Шумен.
С 660 деца ще започне тази учебна година школото. Броят им се е увеличил с 52 спрямо миналата година и това налага увеличаване на преподавателите с трима души. „Нямаме проблеми с намирането на млади учители и средната възраст при нас е под 45 години“, разказва директорката Ема Радушева. Тя ги привлича, като им осигурява добра заплата, работа по различни проекти, които им носят допълнителни приходи, много добра материална база и колегиална атмосфера.
Новите гимназиални паралелки са три, като двете са профилирани – „Софтуерни и хардуерни науки“, „Защита на информацията“, а третата е професионална – „Компютърна графика“, и е разкрита от тази година с придобиване на трета степен на професионална квалификация.
Идеята за образование в областта на защитата на информацията възниква преди 6 години. От СУ „Панайот Волов“ разработва учебни планове и програми за този профил и успява да ги защити в МОН. При съставянето им получават съдействие от неправителствената Международна академия за обучение по киберразследвания, от Националния военен университет, от Академията на МВР, от завеждащия сектор „Компютърни престъпления“ в ГДБОП Явор Колев, а също и от Шуменския университет. Към тази специалност има голям интерес и през 2018 г. се дипломира първият випуск, завършил актуалната вече защита на информацията.
В момента в СУ „Панайот Волов“ тече основен ремонт за около 3 млн. лв. по ОП „Региони в растеж“. Очаква се да приключи в края на октомври и тогава ще стане първата гимназия в Шумен, която ще мине на едносменен режим на обучение.
От тази година гимназията е иновативна, работи и по редица проекти. Иновацията се състои в прилагане на нетрадиционни интерактивни методи на преподаване, които да оставят трайни знания у учениците до V клас. Обучението ще се провежда чрез интегрирани уроци, които ще включват усвояване на една глобална тема по няколко учебни предмета. Например темата за Ренесанса ще се преподава от трима учители едновременно – по история, по изобразително изкуство и по музика.
Четете повече в бр. 37, 13 – 19 септември 2018 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg