Най-често това се възприема като гальовно название. За някои потребители на форумите е дразнещо, а от езикова гледна точка е неправилно.
Най-вероятно употребата на нечленуваната форма е повлияна от други гальовни названия, които обикновено не се членуват – мама, тати, бати, маминка, както и новообразувани гальовни думи като бебка, бебко, бебчо. Много роднински названия също се използват нечленувани, когато описват роднинско отношение с говорещия: Отивам при баба, Ще викна чичо, Батко е болен (моята баба, моя чичо, моят батко). Други роднински названия задължително изискват или притежателно местоимение, или членуване (по-разговорно): Кажи на брат ми, Дъщеря ми е болна, Дъщерята е болна, Отивам с братовчед ми за риба, С братовчеда сме за риба, а някои винаги се използват в определена форма: Синът (ми) ходи на училище, Внукът (ми) е на 10 години, Не закачай братчето ми.
В случая с детенце, бебенце, момченце, момиченце, макар и да са умалителни, не става въпрос за роднински или галени названия и трябва да се приложат общите правила за членуване, когато се има предвид определено дете: Детенцето ми се лигави, На бебенцето ни му никнат зъбки. Стъпка в положителна посока ще бъде и преодоляването на инфантилността във форумите за майки и прекомерната употреба на гальовни названия, но тази препоръка засяга стила, а не езиковата коректност.
Д-р Ивелина Стоянова
е сътрудник на Секцията по компютърна лингвистика в Института за български език „Проф. Л. Андрейчин“ при БАН.
Четете повече в бр. 49, 6 – 12 декември 2018 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg